Odprawa dla rodziny zmarłego pracownika przy zmianie pracodawcy

Autor: Bogdan Majkowski
Data: 14-04-2014 r.

Wysokość odprawy pośmiertnej, przysługującej rodzinie zmarłego pracownika, uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Wlicza się do niego również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana nastąpiła na zasadach określonych w art. 23[1] kp. Inaczej jest, gdy pracownik zmienił miejsce zatrudnienia na skutek porozumienia zawartego między pracodawcami.

Zgodnie z Kodeksem pracy, wysokość odprawy pośmiertnej wynosi odpowiednio:

  • 1-miesięczne wynagrodzenie, o ile pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,

  • 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli zmarły był zatrudniony przez co najmniej 10 lat,

  • 6-miesięczne wynagrodzenie, jeśli pracownik był zatrudniony przez co najmniej 15 lat.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy pośmiertnej, wlicza się także okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w wyniku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę z zachowaniem trwania stosunku pracy (art. 23[1] kp), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Natomiast w sytuacji, gdy pracownik przechodzi z jednej firmy do drugiej na podstawie porozumienia zawartego między pracodawcami, nowy pracodawca nie staje się automatycznie (z mocy prawa) stroną dotychczasowego stosunku pracy. Z pracownikiem najpierw bowiem zostaje rozwiązany poprzedni stosunek pracy, a dopiero potem nawiązany nowy. W takiej sytuacji rodzinie zmarłego pracownika będzie przysługiwała odprawa z uwzględnieniem stażu u nowego pracodawcy.

Taki tok rozumowania znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym, czego przykładem może być wyrok SN z 6 października 1998 r. (I PKN 377/98, OSNAPiUS 1999/22/716) stwierdzający, że: Pojęcie zmiany pracodawcy na zasadach określonych w art. 23[1] kp, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego danego pracownika (art. 36 § 1[1] kp), nie obejmuje przejścia pracownika do nowego pracodawcy na podstawie porozumienia między pracodawcami.

Bogdan Majkowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34665 )
Array ( [docId] => 34665 )