Przedłużenie delegacji na prośbę pracownika a obowiązek wypłaty diet

Autor: Izabela Nowacka
Data: 05-05-2014 r.

Przedłużenie podróży służbowej z woli pracownika nie powoduje obowiązku wypłaty dodatkowych diet. Pracodawca nie musi wypłacać diety za dni, w których pracownik nie wykonuje obowiązków służbowych w delegacji, ze względu na wydłużenie podróży na wniosek pracownika.

Zdarza się, iż po realizacji celu służbowego, za zgodą pracodawcy, pracownicy przedłużają pobyt w celach turystycznych, by odwiedzić rodzinę, znajomych czy zwiedzić miejscowość i okolicę. Ani przepisy prawa pracy ani podatkowego wyraźnie nie zakazują łączenia spraw osobistych z zawodowymi podczas trwania podróży służbowej.

 

Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty podróży tylko za okresy wykonywania pracy na rzecz pracodawcy (zadania służbowego). Część prywatną, tj. koszty noclegu, posiłków, czy przejazdów lokalnych, pracownik powinien opłacić z własnych środków.

Pracodawca powinien np. zapłacić za bilet powrotny do kraju z delegacji zagranicznej, gdyż niezależnie od tego, czy pracownik był w podróży dłużej, krócej czy planowo, i tak zakład pracy musiałby ponieść koszt powrotu. Nie ma natomiast obowiązku wypłacania diet i zwrotu innych wydatków za czas pobytu o celu prywatnym. Pracownik powinien określić czas przebywania w podróży służbowej i czas przeznaczony na wakacje.

Izabela Nowacka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34798 )
Array ( [docId] => 34798 )