Kolejna nagroda jubileuszowa bez składek ZUS

Kategoria: Składki ZUS
Data: 26-05-2014 r.

Składek na ubezpieczenia społeczne nie nalicza się od nagród jubileuszowych (gratyfikacji), które według zasad określających warunki ich przyznania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Od wypłaconej nagrody jubileuszowej nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli z obowiązującego w zakładzie pracy regulaminu wynagradzania wynika, że nagrody te są przyznawane i wypłacane pracownikom nie częściej niż co 5 lat.

Przykład:

W naszym zakładzie wypłacane są nagrody jubileuszowe. Zgodnie z regulaminem wynagradzania przysługują pracownikom co 5 lat. Jeden z nich  przedstawił niedawno dodatkowe dokumenty, z których wynika, że kilka miesięcy przepracował w innym zakładzie pracy. Okres ten nie był uwzględniony przy ustalaniu prawa do ostatnio wypłaconej mu nagrody. Po dostarczeniu dodatkowych dokumentów pracownik ten powinien już teraz otrzymać kolejną nagrodę jubileuszową (za kolejne 5 lat pracy). Czy od nagrody za kolejny jubileusz pracy w zakładzie powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia, mimo że zostanie ona wypłacona przed upływem kolejnych 5 lat?

Nie należy naliczać składek od kolejnej nagrody jubileuszowej.

W opisanym przypadku pracodawca nie ma zatem obowiązku naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne również od kolejnej nagrody jubileuszowej. Pracownik przedstawił dokumenty potwierdzające zatrudnienie, które wcześniej nie zostały uwzględnione przy ustalaniu prawa do wcześniejszej nagrody. Nabył więc prawo do kolejnej nagrody w okresie krótszym niż 5 lat od momentu nabycia prawa do poprzedniej nagrody. W tej sytuacji należy uznać, że wypłata kolejnej nagrody jubileuszowej została dokonana z opóźnieniem w stosunku do daty nabycia prawa do jej przyznania.

Monika Karczewska, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34949 )
Array ( [docId] => 34949 )