Ryczałt za nadgodziny wchodzi do podstawy wymiaru składek na ZUS

Kategoria: Składki ZUS
Data: 16-12-2013 r.

W niektórych firmach wypłacane pracownikom wynagrodzenie oraz dodatek za nadgodziny zastępuje się ryczałtem. Od kwot przyznanych pracownikom w zamian za wypracowane przez nich nadgodziny należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W myśl przepisów Kodeksu pracy wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych. Ryczałt taki mogą otrzymywać pracownicy wykonujący stale pracę poza zakładem pracy.

W przypadku pracowników, podstawę wymiaru składek stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych osiągany z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Zaliczamy do niego wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania. Wśród tych wypłat ustawa podatkowa wymienia wprost m.in. wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Jak wspomniano na wstępie wynagrodzenia te mogą przybrać formę ryczałtu.

Wynagrodzeń za nadgodziny (w tym ryczałtów) nie znajdziemy w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106, ze zm.). Oznacza to, że zarówno wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (wraz ze stosownym dodatkiem), jak i ryczałty przyznane pracownikom za pracę ponadnormatywną należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ZUS.


Bogdan Majkowski,
specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznychZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33702 )
Array ( [docId] => 33702 )