Brak wstępnych badań lekarskich a prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy

Data: 09-08-2016 r.

Przy braku badań wstępnych w momencie przyjęcia pracownicy do pracy, otrzyma ona świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa, czyli  zasiłek chorobowy a następnie zasiłek macierzyński.

Zagadnienie to wyjaśnijmy na przykładzie.

Przykład:

Zatrudnienie pracownicy bez badań wstępnych

Pracodawca zatrudnił pracownicę nie dopełniając obowiązków  tzn. nie skierował jej na badania wstępne. W trakcie zatrudnienia  pracownica zachorowała a pracodawca  wypłacił jej wynagrodzenie chorobowe . Okazało się, że pracownica jest w ciąży i ma dalsze zwolnienie lekarskie. Płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS. Czy przy braku badań wstępnych w momencie przyjęcia pracownicy do pracy, otrzyma ona zasiłek chorobowy a następnie zasiłek macierzyński?

Faktem jest, że pracodawca nie dopełnił kodeksowego obowiązku skierowania pracownicy na badania lekarskie. Zgodnie z przepisami - pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Nie oznacza to jednak, że niedopełnienie obowiązków przez pracodawcę będzie miało jakikolwiek wpływ na świadczenia przysługujące pracownicy z tytułu niezdolności do pracy związanej z ciążą. Z kolei to, że  pracownica zatrudniając się była w ciąży, nie  jest tożsame z tym, że lekarz medycyny pracy stwierdziłby wówczas, że jest ona niezdolna do pracy i nie dopuścił jej tym samym do pracy. Pracownica ta w chwili obecnej otrzymuje zwolnienia lekarskie, co oznacza, że lekarz, pod którego opieką się znajduje uważa, że aktualnie jest niezdolna do pracy. Być może za jakiś czas osoba ta będzie przychodziła do pracy, gdyż lekarz stwierdzi, że nie ma do tego przeciwwskazań i nie wystawi zwolnienia lekarskiego. Stan ciąży nie jest równoznaczny z niezdolnością do pracy. Mogą te dwa okresy pokrywać się, ale wcale nie muszą.

Renata Gawęcka, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39344 )
Array ( [docId] => 39344 )