Temat jest szczególnie aktualny na początku roku kalendarzowego, kiedy to pracodawcy sporządzają formularze podatkowe za poprzedni rok.
Jak korygować podatek od wynagrodzeń
Wykonywanie przez pracodawcę obowiązków płatnika, tj. odprowadzanie zaliczek na podatek oraz sporządzania deklaracji i informacji podatkowych, skutkuje niekiedy koniecznością skorygowania dokonanych czynności. Powodem są najczęściej pomyłki i błędy, ale także błędna kwalifikacja świadczeń do przychodów opodatkowanych.
Wypłata wynagrodzenia pracownikowi zwolnionemu w poprzednim miesiącu
Czy wypłacając wynagrodzenie, np. 10 lutego 2016 r. dla pracownika zwolnionego w poprzednim miesiącu (np. 31 stycznia) należy uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodów (pracownik zamieszkuje poza miejscowością w której wykonywał pracę i złożył stosowane oświadczenie o podwyższonych kosztach uzyskania przychodu) i ulgę podatkową (pracownik złożył PIT-2 w trakcie zatrudnienia). Zdaniem pracodawcy obliczając zaliczkę na podatek od tego wynagrodzenia uwzględnia się koszty podwyższone i ulgę podatkową.
Niestety w tym przypadku nie można potrącić ulgi podatkowej. Obliczając zaliczkę na podatek pracodawca może jednak uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodów. Swoistej „korekty” kwoty wolnej od podatku dokona sam pracownik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym.
Wynagrodzenie wypłacone byłemu pracownikowi ma swoje źródło w łączącym go wcześniej z pracodawcą stosunkiem pracy, jest więc przychodem ze stosunku pracy. Wypłata przekazana byłemu pracownikowi nie oznacza, że traci ona taki charakter. Były pracodawca, jako płatnik, powinien więc obliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek od takiego wynagrodzenia. Obliczając zaliczkę stosuje przy tym koszty pracownicze, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT, a więc także koszty podwyższone, jeśli były pracownik spełniał w okresie zatrudnienia wymagane warunki.
Natomiast nie ma możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Przypomnijmy, że obliczoną zaliczkę pracodawca zmniejsza o kwotę wolną od podatku (46,33 zł), jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie PIT-2, w którym stwierdzi, że:
- nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
- nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
- nie osiąga dochodów z działalności gospodarczej lub z najmu (dzierżawy), od których ma obowiązek opłacać zaliczki na podatek,
- nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z FP lub z FGŚP,
- ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.
Oświadczenia PIT-2 nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie.
Wynika z tego, że przytoczone tu przepisy odwołują się wprost do określenia „pracownik”. To właśnie „pracownik” składa „zakładowi pracy” oświadczenie PIT-2 uprawniające pracodawcę do stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Oświadczenie to zachowuje zatem ważność tylko w trakcie trwania stosunku pracy. Po jego ustaniu strony tego stosunku nie są już dla siebie „pracownikiem” i „zakładem pracy”, w związku z czym pracodawca jako płatnik nie może odliczyć tej kwoty od obliczanej zaliczki (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 września 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-691/13/BD).
Bez znaczenia pozostaje w tym przypadku fakt, że podatnik wszystko rozliczy w składanym przez siebie zeznaniu rocznym. Podatek dochodowy jest podatkiem rocznym, dlatego swoistej „korekty” kwoty wolnej od podatku dokona w tym przypadku sam podatnik przy rocznym rozliczeniu podatku w składanym zeznaniu PIT.
Art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 22 ust. 2, art. 32 ust. 3 i 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Zobacz także:
