Koszty szczepień dla pracowników – nie wszystkie wolne od podatku

Data: 29-07-2014 r.

Jeśli pracownik jest narażony na wirusowe zapalenie wątroby, poniesienie przez pracodawcę kosztów szczepienia przeciw tej chorobie jest wolne od podatku. Wynika to z faktu, że pracodawca, który zatrudnia pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, powinien stosować wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie.

Jeżeli eliminacja taka jest niemożliwa, trzeba ograniczyć stopień tego narażenia wykorzystując odpowiednio osiągnięcia nauki i techniki. W związku z tym, pracodawca powinien też prowadzić rejestr prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych oraz rejestr pracowników zatrudnionych przy takich pracach (art. 2221 kp).

Istotne znaczenie mają tu przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. W załączniku nr 2 do tego rozporządzenia określono wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych są to:

  • praca w zakładach produkujących żywność,
  • praca w rolnictwie,
  • praca, podczas której dochodzi do kontaktu ze zwierzętami lub produktami pochodzenia zwierzęcego,
  • praca w jednostkach ochrony zdrowia,
  • praca w laboratoriach klinicznych, weterynaryjnych lub diagnostycznych,
  • praca w zakładach gospodarki odpadami,
  • praca przy czyszczeniu ścieków,
  • praca w innych okolicznościach niż wymienione w lp. 1-7, podczas której jest potwierdzone narażenie na działanie czynników biologicznych.

Warto też pamiętać, że wykaz rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych m.in. u pracowników zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności określa obowiązujące od 13 stycznia 2012 r. rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r.

Z załącznika do tego rozporządzenia (poz. 1) wynika, że przy czynnościach, w trakcie których dochodzi do kontaktu z materiałem biologicznym pochodzenia ludzkiego (krew i inne płyny ustrojowe oraz wydaliny i wydzieliny) lub sprzętem skażonym tym materiałem biologicznym, zaleca się ochronne szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

W załączniku tym znajdziemy też 10 innych czynności, dla których zalecono określone szczepienia ochronne. Wszystkie określone w załączniku szczepienia, jako wymagane we wskazanych warunkach, uprawniają do skorzystania ze zwolnienia od podatku.

A zatem warunkiem zwolnienia od podatku świadczeń z tytułu szczepień ochronnych jest wykonywanie pracy w środowisku zagrożeń biologicznych, m.in. przy czynnościach związanych z narażeniem na wirusowe zapalenie wątroby (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 lutego 2012 r., IBPBII/1/415-952/11/BD).

Sławomir Liżewski, specjalista w zakresie prawa gospodarczego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35420 )
Array ( [docId] => 35420 )