PIP wyjaśni, kiedy można zawrzeć umowę zlecenia

Data: 11-06-2013 r.

Porady Państwowej Inspekcji Pracy są bezpłatne. W przypadku zakwestionowania umowy zlecenia przez sąd lub inspektora PIP mogą być pomocne w uniknięciu kary, kosztów jak i ewentualnych dodatkowych obowiązków.

W związku z tym, że umowy cywilnoprawne nie pociągają za sobą wielu dodatkowych obowiązków oraz kosztów występujących przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę, te ostatnie często zastępowane są pierwszymi. W ten sposób przedsiębiorcy łamią zakaz wynikający z art. 22 § 12 Kodeksu pracy. Przepis ten przesądza jednoznacznie, że nie jest dopuszczalne zastępowanie umowy o pracę umową cywilnoprawną, jeśli zachowane są przesłanki warunkujące istnienie stosunku pracy. Z kolei art. 22 § 1 kp wyjaśnia, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez pracodawcę, a ten zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Jest to jedna z sytuacji, gdy PIP i SN są zgodne: aby zawarta umowa była umową o pracę, a nie zleceniem – jedna z przedstawionych cech umowy nie wystarczy. Sąd Najwyższy w wyroku z 7 października 2009 r. (III PK 39/2009) stwierdził: „O rozstrzygnięciu charakteru umowy o świadczenie pracy nie może przesądzać jednoznacznie jeden jej element, ale całokształt okoliczności faktycznych. Nie bez znaczenia pozostaje też z reguły wola stron zawartej umowy”.

 

Przykład: spółka z o.o. podpisała dwie umowy zlecenia na sprzedaż swoich produktów. W ramach pierwszej z umów zleceniobiorca ma prowadzić sprzedaż obwoźną wspomnianych produktów, wykorzystując własny samochód dostawczy. W umowie tej nie określono, w jakich dniach oraz godzinach sprzedaż ta ma być prowadzona ani w jakich miejscowościach – pozostawiając te kwestie do decyzji zleceniobiorcy. Natomiast w drugiej umowie jest zapis, że zleceniobiorca ma obowiązek sprzedawać produkty spółki w należącym do niej pawilonie, położonym w Szczecinie przy ul. Portowej 2. Sprzedaż odbywać się będzie w dni powszednie w godzinach od 10.00 do 18.00 pod nadzorem kierownika pawilonu.

Umowa zlecenia mogła być zawarta w pierwszym przypadku. Natomiast nie powinna być podpisywana z drugą z osób, ponieważ ewidentnie występują tu elementy stosunku pracy – określone są bowiem czas i miejsce wykonywania pracy, a ona sama świadczona będzie pod kierownictwem przedstawiciela pracodawcy (kierownika pawilonu).

Pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, zawierająca umowę cywilnoprawną w warunkach, w których w myśl art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę, podlega karze grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł.

Podstawa prawna: art. 22 § 1, art. 281 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie wynagrodzeń


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33007 )
Array ( [docId] => 33007 )