Wykonanie umowy zlecenia można powierzyć zastępcy

Data: 12-06-2013 r.

Zleceniobiorca może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej, pod warunkiem że taka możliwość wynika z umowy albo ze zwyczaju lub gdy jest do tego zmuszony przez okoliczności. Niekoniecznie w umowie musi być stosowny zapis na ten temat.

Zapis pozwalający na wykonanie zlecenia przez osobę trzecią może brzmieć następująco: „Strony umowy ustalają, że zleceniobiorca może powierzyć wykonanie niniejszej umowy osobie trzeciej w sytuacji, gdy nie będzie mógł wykonać zlecenia osobiście, np. z powodu choroby. W takim przypadku zleceniobiorca ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia zleceniodawcy o osobie oraz miejscu zamieszkania zastępcy. Powiadomienie to powinno nastąpić w formie pisemnej”.

Zleceniobiorca może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej – mimo braku stosownego zapisu w umowie – w sytuacji gdy zostanie do tego zmuszony przez okoliczności.

Przykład: zleceniobiorca uległ wypadkowi samochodowemu, w związku z czym stał się niezdolny do pracy. Według opinii lekarzy odzyskanie zdolności do pracy nie nastąpi szybciej niż za kilka miesięcy. Niewątpliwie taką sytuację można uznać za okoliczność pozwalającą na powierzenie wykonania zlecenia osobie trzeciej.

Jeżeli zleceniobiorca powierzył wykonanie umowy zlecenia osobie trzeciej, musi niezwłocznie powiadomić o tym zleceniodawcę, podając dane personalne zastępcy oraz adres jego zamieszkania. Zawiadomienie to skutkuje tym, że zleceniobiorca będzie odpowiedzialny tylko za brak należytej staranności w wyborze zastępcy.

 

Wzór zawiadomienia zleceniodawcy o powierzeniu wykonania zlecenia osobie trzeciej

Koszalin, 5 lutego 2013 r.

Henryk Górka

ul. Żwirki i Wigury 8

75-098 Koszalin

„Jadar” sp. z o.o.

ul. Sygietyńskiego 15

75-332 Koszalin

Niniejszym chcę poinformować, że z uwagi na to, iż 3 lutego 2013 r. uległem wypadkowi samochodowemu, w wyniku czego zostałem hospitalizowany, nie mogę obecnie wykonywać osobiście prac objętych umową zleceniahttp://lp.wip.pl/5097ab9719104/, zawartą ze mną w dniu 7 stycznia 2013 r. Na okres mojej niezdolności do pracy wykonywanie tych prac powierzam mojemu synowi – Tadeuszowi Górce, zamieszkałemu w Koszalinie przy ul. Zwycięstwa 1.

Henryk Górka

Podstawa prawna: art. 738 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93).

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie wynagrodzeń


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33011 )
Array ( [docId] => 33011 )