Wynagrodzenie niepełnoetatowca może być wyższe niż na całym etacie

Data: 04-10-2013 r.

Pracodawca ma prawo ustalić dla pracowników zatrudnionych na takim samym stanowisku pracy, ale w różnych wymiarach czasu pracy, takie samo lub zbliżone wynagrodzenie. O wysokości wynagrodzenia decyduje bowiem zarówno wymiar czasu pracy, jak i kwalifikacje danego pracownika, a także ilość i jakość świadczonej przez niego pracy oraz jego  doświadczenie zawodowe. 

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Katalog elementów branych pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia za pracę ma charakter otwarty, co oznacza, że pracodawca może samodzielnie decydować o wysokości wynagrodzenia konkretnego pracownika.

 

Jednakże pracownicy zatrudnieni na tym samym stanowisku i w tym samym wymiarze czasu pracy, o porównywalnych kwalifikacjach zawodowych, doświadczeniu i wykonujący swoje zadania z podobnym zaangażowaniem, powinni mieć wynagrodzenie ustalone na podobnym poziomie. Jeżeli jeden z nich jest zatrudniony na niepełnym etacie, to jego wynagrodzenie powinno być proporcjonalnie niższe. Wynika to z ogólnie przyjętej w prawie pracy zasady, w myśl której pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Pracami o jednakowej wartości są przy tym takie prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Dopuszczalne jest także, aby pracownicy zatrudnieni na tym samym stanowisku pracy i w różnych wymiarach mieli takie same pensje. Pracodawca może bowiem uznać, że kwalifikacje oraz dotychczasowe doświadczenie i sukcesy zawodowe osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy są większe od osiągnięć i kwalifikacji pracownika zatrudnionego na pełnym etacie. W tej sytuacji pracodawca może im ustalić jednakowe wynagrodzenie lub nawet wyższe wynagrodzenie pracownikowi niepełnoetatowemu.

W wyroku z 6 marca 2003 r. (I PK 171/02, OSNP 2004, Nr 15, poz. 258) Sąd Najwyższy stwierdził, że nie do przyjęcia jest uproszczony pogląd, że wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy powinno być dwukrotnie wyższe od wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu. Dopuszczalne jest nawet bardzo duże zróżnicowanie wynagrodzeń pracowników na takim samym stanowisku pracy. Pracodawca musi jednak udowodnić, że jest to spowodowane racjonalnymi i obiektywnymi kryteriami. W przeciwnym razie pracownik może dochodzić przed sądem pracy odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania i niedyskryminacji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33034 )
Array ( [docId] => 33034 )