Do wynagrodzenia wypłaconego z opóźnieniem należy doliczyć odsetki ustawowe

Data: 02-09-2013 r.

Opóźnienie pracodawcy w wypłacie wynagrodzenia powoduje wiele komplikacji rozliczeniowych – zarówno z ZUS, jak i urzędem skarbowym. Obciąża ponadto budżet pracodawcy ze względu na roszczenie zapłaty odsetek, konieczność zapłaty odszkodowania, a często i mandatu.

Wypłata wynagrodzenia za pracę powinna być dokonywana co najmniej raz w miesiącu, najpóźniej w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Pracodawca jest zobowiązany do wypłacania wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach wewnątrzzakładowych. Dzień wypłaty wynagrodzenia musi być konkretny np. „5. dnia każdego miesiąca”. Niedopuszczalne jest używanie sformułowania typu „do 10. dnia każdego miesiąca”. Pracownik musi bowiem wiedzieć, kiedy dokładnie wynagrodzenie powinno znaleźć się w jego dyspozycji, a w przypadku opóźnienia – od kiedy powstaje zaległość.

Do naliczania i wypłacania odsetek za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia mogą zobowiązywać przepisy wewnętrzne pracodawcy, np. zakładowy układ zbiorowy pracy. W przypadku braku takich regulacji pracownik może żądać na drodze sądowej wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami, na podstawie art. 300 Kodeksu pracy w związku z art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego. Pracownik ma prawo do odsetek za nieterminową wypłatę wynagrodzenia nawet wówczas, gdy nie poniósł żadnej szkody i gdy opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

 

Odsetki ustawowe wynoszą aktualnie 13% w stosunku rocznym. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 19 września 2002 r. (III PZP 18/02) odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli od wynagrodzenia brutto.

W sytuacji gdy wraz z wypłatą opóźnionego wynagrodzenia zostały naliczone, a następnie zapłacone składki na poczet ZUS i podatek do urzędu skarbowego, nie ma obowiązku naliczania odsetek na poczet Skarbu Państwa. Odsetki na rzecz Skarbu Państwa pracodawca musiałby uiścić, gdyby zapłacił wynagrodzenie pracownikowi, naliczył składki i podatek, ale nie dokonał płatności na poczet ZUS i urzędu skarbowego. W 2013 roku odsetki za zaległości podatkowe i na poczet składek do ZUS zmieniały się już kilkakrotnie. Aktualnie od 4 lipca wynoszą 10%. Stawki odsetek ogłaszane są w Monitorze Polskim w obwieszczeniu ministra finansów w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.
Sposób rozliczenia zaległego wynagrodzenia z urzędem skarbowym i ZUS podany jest w aktualnym numerze poradnika Płace w firmie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33028 )
Array ( [docId] => 33028 )