W regulaminie pracy można ustalić zasady polecania pracy nadliczbowej i zapisać, że jest ona wykonywana:
Wynagrodzenie za nadgodziny - trzeba udowodnić, że praca była konieczna
Praca w godzinach nadliczbowych rekompensowana jest w dwojaki sposób, tj. przez udzielenie czasu wolnego lub wypłatę dodatku za nadgodziny. Tworząc przepisy wewnątrzzakładowe, pracodawca może określić, że zrekompensuje pracę nadliczbową tylko w takim zakresie, w jakim została prawidłowo polecona.
- po uprzednim powiadomieniu przełożonego oraz
- na jego wyraźne (pisemne) polecenie.
Wówczas – jeśli pracownicy zostaną w pracy dłużej bez wiedzy przełożonego i zechcą otrzymać za to rekompensatę, będą musieli najpierw udowodnić, że dodatkowa praca była konieczna do zakończenia określonego zadania (leżała w interesie pracodawcy). Nie należy przeceniać takiej regulacji. Nawet mimo jej istnienia, jeśli pracownicy samowolnie będą pozostawać po godzinach w pracy, a pracodawca będzie miał tego świadomość i nie będzie kwestionował takiego stanu rzeczy, czas ten może być potraktowany jako praca nadliczbowa.
WZÓR POLECENIA PRACY W GODZINACH NADLICZBOWYCH
(miejscowość i data) …………………………………… (nazwa pracodawcy) …………………………………… (siedziba i adres) ……...………………………. (imię i nazwisko pracownika) ……………………………… (dział) ……………………………… (stanowisko) Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych Z powodu ……………………………………………………………………………………**, zobowiązuję Pana/Panią* do pracy w godzinach nadliczbowych w dniu …………….. 20 … r. w wymiarze ……………………………………………………… . Pana/Pani* zadanie polega na …...………………………………………………………………………………………….. Za pracę w godzinach nadliczbowych otrzyma Pan/Pani* czas wolny lub wynagrodzenie i dodatek zgodne z przepisami Kodeksu pracy. .………………………………………….. (podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej do reprezentowania pracodawcy) Potwierdzenie zapoznania się z treścią dokumentu: Imię i nazwisko pracownika: ………………………………………………………………….., ………………………………… (data i podpis pracownika)
___________________ * niepotrzebne skreślić ** wskazanie przyczyn w pisemnym poleceniu nie jest obowiązkowe |
art. 151 ustawy 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
