Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na zajęcia oraz na czas ich trwania – pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.
Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy liczy się podobnie jak za wypoczynkowy
Wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego ustala się z uwzględnieniem zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. Różnica polega jednak na tym, że składniki zmienne wynagrodzenia stanowiące podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego naliczamy z innego okresu.
Kodeks pracy określając, że pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie z tego tytułu, nie wskazuje w jaki sposób należy obliczyć to wynagrodzenie. W związku z tym sięgamy do przepisów wykonawczych i stosujemy zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej obliczymy z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy obliczane jest ze składników zmiennych (np. prowizji, premii, wynagrodzenia godzinowego, wynagrodzenia akordowego, wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, czy też dodatku za pracę w porze nocnej) – wypłaconych w łącznej wysokości w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a gdy między wysokością poszczególnych składników w kolejnych miesiącach występują znaczne wahania – w łącznej wysokości składników zmiennych wypłaconych pracownikowi w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego.
Wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego także obliczamy ze składników zmiennych, bierzemy jednak pod uwagę zmienne składniki wynagrodzenia w wysokości, w jakiej przysługują one pracownikowi w miesiącu korzystania z urlopu szkoleniowego. Nie ma znaczenia ich wysokość wypłacona w poprzednich miesiącach poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu szkoleniowego.
Wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń z tytułu umowy o pracę, z wyłączeniem m.in.:
- jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
- wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
- dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
- wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.
Jeśli pracownik jest wynagradzany wyłącznie stałą stawką miesięczną i nie ma wypłacanych składników zmiennych, to za miesiąc, w którym udzielono mu urlopu szkoleniowego przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze. Praktycznie nie trzeba wykonywać żadnych obliczeń. Stała stawka miesięczna to składnik wynagrodzenia o stałej wysokości przysługujący za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc więc uwzględniamy go w wynagrodzeniu za urlop szkoleniowy w wysokości wynikającej z umowy o pracę pracownika, a miesiąc, w którym pracownik korzystał z urlopu szkoleniowego traktujemy tak, jakby pracownik pracował przez cały ten miesiąc.
Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego i urlopu szkoleniowego uwzględnia się te same składniki wynagrodzeń, ale ich wysokości ustala się inaczej. Zmienne składniki w wyliczeniach wynagrodzenia za urlop szkoleniowy przyjmuje się w stawce godzinowej z miesiąca, w którym ten urlop szkoleniowy występuje, a przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy – w wysokości wypłaconej w 3 lub 12 miesiącach poprzedzających miesiąc rozpoczęcia tego urlopu wypoczynkowego.
- art. 1031 § 1, 2 i 3, art. 1032 § 2, art. 1034 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- § 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 ze zm.),
- § 6–9 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).
Zobacz także:
