Umowa zlecenie jest umową, w której zleceniobiorca zobowiązuje się do starannego wykonania czynności objętych umową. Przed podpisaniem każdej umowy zleceniobiorca składa oświadczenie w celu ustalenia obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, w którym podaje:
Błędne oświadczenia zleceniobiorców – rozlicz się z ZUS
Jeśli w wyniku np. kontroli ZUS okaże się, że zleceniobiorca zamiast zgłoszenia tylko do ubezpieczenia zdrowotnego powinien być zgłoszony do wszystkich ubezpieczeń – Płatnik powinien dokonać korekty zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń poprzez wyrejestrowanie ubezpieczonego z ubezpieczenia zdrowotnego i ponowne zarejestrowanie go do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
- dane identyfikacyjne/osobowe,
- informacje, czy jest pracownikiem zatrudnionym w innym zakładzie pracy, a otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie jest: niższe, równe bądź wyższe w stosunku do wynagrodzenia minimalnego za pracę,
- informacje o przebywaniu bądź nie na urlopie bezpłatnym,
- informacje o innych umowach zlecenia wraz z informacją o wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia – mniejszego, równego czy też wyższego od wynagrodzenia minimalnego za pracę,
- informacje o posiadaniu/nieposiadaniu statutu ucznia, studenta,
- informacje o prowadzeniu/nieprowadzeniu działalności gospodarczej,
- informacje o ustalonym prawie do emerytury.
Na podstawie danych zawartych w powyższym oświadczeniu zleceniobiorca dokonuje właściwego zgłoszenia bądź nie (np. w przypadku uczniów, studentów do ukończenia przez nich 26. roku życia) zleceniobiorcy do ubezpieczeń.
Niestety zdarzają się sytuacje (często dopiero w wyniku kontroli ZUS), iż – w odniesieniu do danego zleceniobiorcy – dokonano błędnego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Dane podane w oświadczeniu okazały się błędne, co miało istotny wpływ na dalsze rozliczenia z ZUS.
Zasadniczo osoba, która podpisuje umowę zlecenie podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu obowiązkowo, a chorobowemu dobrowolnie, gdy nie posiada innych tytułów ubezpieczeń. Obowiązkowo podlega także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeśli jednak osoba taka posiada np.: umowę o pracę, inną umowę zlecenie, prowadzi działalność gospodarczą – inne będą zasady podlegania ubezpieczeniom i przyszłe rozliczenia z ZUS.
W momencie uzyskania informacji, iż w odniesieniu do danej osoby błędnie dokonano zgłoszenia do ubezpieczeń oraz miesięcznych rozliczeń – zleceniodawca (jako płatnik składek) zobowiązany jest do przeprowadzenia stosownych korekt. Jeśli w ich wyniku dojdzie do niedopłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – płatnik zobowiązany jest pokryć te różnice wraz z ustawowymi odsetkami od zaległości podatkowych i składkowych, zarówno te po stronie zleceniobiorcy, jak i zleceniodawcy. Zleceniodawca nie może się uchybić od zapłacenia części składek należącej do zleceniobiorcy – może jedynie dochodzić od niego zwrotu już opłaconych składek. Zleceniobiorca jednak nie musi tych składek zwrócić, wówczas jedyną drogą do ich uzyskania jest postępowanie sądowe.
- Art. 4, art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 2c, art. 17, art. 18, art. 20, art. 23, art. 24, art. 34 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r poz. 963 ze zm.).
- Art. 9, art. 12 ust. 1, art. 13, art. 26, art. 30 c art. 42, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.).
- Art. 81, art. 82, art. 83, art. 84, art. 94, art. 95 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016, poz. 1793 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: kontrola zus, dokumenty zus
