Szkolenie bhp po pracy powoduje powstanie nadgodzin

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 08-12-2013 r.

Zdarza się, że nie jest możliwe przeprowadzenie szkolenia z zakresu bhp w godzinach pracy zatrudnionego i odbywa się ono po niej albo w dniu wolnym. W przypadku szkolenia pracownika po pracy, spędzony na szkoleniu należy uznać jako czas pracy i odpowiednio wynagrodzić.

Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają określone obowiązki związane z zapoznaniem się i respektowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik jest obowiązany m.in. przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych (art. 100 § 2 pkt 3 Kodeksu pracy).

Z kolei pracodawca jest obowiązany wyszkolić siebie w tym zakresie, by móc z jednej strony stworzyć pracownikom bezpieczne środowisko pracy, i z drugiej - egzekwować od pracowników określone zachowania związane z zachowaniem ostrożności ostrożnościowe w miejscu pracy.

Ustawodawca wyraźnie wskazał, kiedy szkolenia bhp mają być przeprowadzane, tj. w godzinach roboczych pracownika, a nie w jego czasie prywatnym. Zatem, w pierwszej kolejności pracodawca powinien zorganizować szkolenie w dniu pracy, między godzinami jej rozpoczęcia i zakończenia.

Jednak z praktyki wynika, że czasami nie jest to możliwe i szkolenie przesuwa się na czas wolny pracownika, czyli wykracza poza godziny pracy lub rozpoczyna się już po pracy albo wręcz odbywa się w dniu dla pracownika wolnym, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym 5-dniowym tygodniu pracy – np. w sobotę. Wówczas czas spędzony na szkoleniu przypadającym w czasie wolnym, pracodawca powinien uznać jako czas pracy i odpowiednio wynagrodzić.

Reasumując – szkolenie pracownika po pracy należy odnotować w ewidencji czasu pracy. Taki dodatkowy czas pracy oznacza przekroczenie normy dobowej lub średniotygodniowej i wystąpienie godzin nadliczbowych, które trzeba odpowiednio pracownikowi zrekompensować.

Jeżeli szkolenie rozpoczęło się jeszcze w trakcie pracy, ale zakończyło już po pracy lub w całości trwało poza czasem pracy, to mamy do czynienia z przekroczeniem normy dobowej. Oprócz tego, że pracownik ma prawo do normalnego wynagrodzenia za te godziny, to jeszcze należy mu albo wypłacić dodatek pieniężny w wysokości 50% wynagrodzenia, albo udzielić czasu wolnego.

Jeśli pracownik dostaje czas wolny z inicjatywy pracodawcy, to powinien być wykorzystany do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (1 godzina szkolenia – 1,5 godziny wolnego).

Ważne jest wtedy, że:

  • pracodawca nie musi już wypłacać dodatku, jeśli udzielił czasu wolnego
  • nie może pracownikowi obniżyć wynagrodzenia za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (art. 151[2] § 2 k.p.).
Udzielenie pracownikowi w okresie rozliczeniowym czasu wolnego w wyższym wymiarze niż odpowiadający pracy w nadgodzinach, powoduje bowiem niedopracowanie godzin nominalnych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33108 )
Array ( [docId] => 33108 )