Jak z sukcesem wdrożyć strategię

Data: 25-12-2012 r.

Nie wystarczy posiadać strategię – trzeba jeszcze umieć wcielić ją w życie. Statystyka niestety pokazuje, że nieudanych wdrożeń strategii jest w biznesie sporo.

Przyczyny nieudanych wdrożeń w każdym przedsiębiorstwie będą zapewne inne, ale najczęściej dotyczą błędów w sparametryzowaniu – niewłaściwym przełożeniu strategii na cele operacyjne i długofalowe. Nowoczesnym narzędziem, które pomaga z sukcesem wdrożyć strategię, jest tzw. Zrównoważona Karta Wyników (z ang. Balanced Scorecard).

Co to jest ZKW

Zrównoważona Karta Wyników uzupełnia lukę, jaka powstaje między wizją firmy, jej strategią, a działalnością operacyjną. Stosują się ją przede wszystkim przy:

  • wyjaśnianiu i uzgadnianiu strategii przedsiębiorstwa,
  • wiązaniu celów poszczególnych komórek organizacyjnych i pracowników, ze strategią,
  • wiązaniu celów strategicznych, z celami krótkookresowymi i budżetami rocznymi,
  • okresowej, systematycznej analizie stopnia realizacji strategii,
  • pozyskiwaniu informacji zwrotnej.

Karta pomaga nadzorować krótkookresowe wyniki finansowe z trzech dodatkowych perspektyw: klienta, procesów wewnętrznych oraz rozwoju firmy.

Co pokazuje

W praktyce okazuje się, że między konkretnymi działaniami, a strategicznymi celami, nie ma spójności. Fachowcy oceniają, że źródłem tych rozbieżności, jest wadliwa komunikacja wewnętrzna. Pracownicy nie rozumieją strategii, nie znają jej, nie utożsamiają się z jej celami i sposobami realizacji. Automatycznie stają się hamulcowymi zmian. Dlatego zanim zarząd zdecyduje się na wdrożenie strategii, musi o niej poinformować wszystkich pracowników, przekonać ich, że zmiany mają sens. Pokazać, z jakiego powodu trzeba to zrobić i dlaczego właśnie w ten, a nie inny sposób.

Tylko wtedy zaistnieje realna szansa, że wizja firmy, ubrana strategiczne „piórka” będzie mogła zaistnieć w realnej rzeczywistości biznesowej.

oprac.: H. K.

źródło: Jakie są przyczyny niepowodzeń we wdrażaniu oraz realizacji strategii?


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26163 )
Array ( [docId] => 26163 )