Posiadanie własnej firmy bardziej opłacalne niż praca na etacie

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 06-05-2012 r.

Prowadzenie firmy daje poczucie swobody zawodowej. Zakładając własną działalność gospodarczą, samodzielnie decydujesz o godzinach i zasadach pracy. Jednak coraz częściej pojawia się również dodatkowy atut posiadania własnego przedsiębiorstwa: opłacalność. Czy posiadanie własnej firmy jest rzeczywiście bardziej opłacalne niż praca na etacie?

Główny cel: wyższe zarobki

Głównym powodem otwierania własnej firmy przez większość osób jest posiadanie wyższych zarobków. Oczywiście sama rejestracja własnego przedsiębiorstwa nie sprawi, że wzrosną kwoty na naszym koncie bankowym. Jednak osoby zakładające własny biznes są mocno ukierunkowane na wyższe zarobki. Wynika to również z faktu, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek uregulowania comiesięcznych opłat związanych z posiadaniem własnej firmy (m.in. ZUS, podatek). Chociażby z tego względu właściciele firm dążą do uzyskania wyższych dochodów niż miało to miejsce podczas pracy na etacie.

Działania długofalowe

W prowadzeniu biznesu niezwykle istotne są działania długofalowe. Oczywiście krótkoterminowe zlecenia również są jak najbardziej korzystne. Jednak musisz pamiętać o budowaniu dłuższych relacji z kontrahentami. Posiadając grono zadowolonych klientów, zwiększasz nie tylko własną wiarygodność, ale również budujesz własne poczucie bezpieczeństwa. Klient, który jest zadowolony z jakości Twoich produktów czy usług, będzie się do Ciebie zgłaszał za każdym razem, gdy będzie ich potrzebował.

Z tego względu też powinieneś dbać o właściwą jakość oferowanych usług i produktów, jak również o swoją rzetelność czy terminowość. Zabieganie o właściwe relacje z kontrahentami zaprocentuje w przyszłości.

Bardziej dba się o własny interes

Wpływ na wysokość zarobków osiąganych przez właścicieli firm ma przede wszystkim zaangażowanie w działalność biznesu. Pracując na tradycyjnym etacie, z reguły zwracałeś uwagę na to, aby wywiązywać się ze swoich obowiązków w wyznaczonych godzinach pracy. Rzadko zdarzało Ci się zostawać po godzinach, gdyż najzwyczajniej Ci się to nie opłacało.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku własnej firmy. Każda minuta poświęcona pracy zawodowej procentuje osiąganymi zyskami. Poza tym łatwiej jest zmotywować się do pracy we własnym przedsiębiorstwie niż zaangażować się we własne obowiązki podczas pracy na etacie. Posiadanie własnego biznesu zwiększa zaangażowanie w działaniu. Im zaś większe zaangażowanie, tym większe osiągane zyski.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25902 )
Array ( [docId] => 25902 )