Stopa bezrobocia w czerwcu 2013 roku

Data: 10-07-2013 r.

Stopa bezrobocia w czerwcu 2013 roku wyniosła 13,2%. To o 0,3 punktu procentowego mniej niż w poprzednim miesiącu, kiedy to odsetek osób bez pracy osiągnął poziom 13,5%. Spadek spowodowany jest pojawieniem się na rynku ofert pracy sezonowej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało, że liczba w końcu ubiegłego miesiąca bez pracy było 2 112,3 tys. osób, tym samym stopa bezrobocia w czerwcu 2013 roku wyniosła 13,2%. W porównaniu do końca maja tego roku liczba tych osób spadła o 2,9%. Pracę w ciągu tego miesiąca znalazło 64 tys. osób. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 49,5 tys. (o 2,5%). „Jest to już drugi miesiąc z kolei, w którym liczba osób bezrobotnych spada silniej niż przed rokiem. Można to uznać za oznakę stopniowej poprawy sytuacji na rynku pracy” – zapowiedział optymistycznie resort pracy.

 

Spadek bezrobocia
został odnotowany w całym kraju. Najwięcej osób znalazło pracę w tym okresie w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, opolskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. W najmniejszym stopniu bezrobocie zmalało w województwie mazowieckim (o 0,2 punktu procentowego).

Jak wynika z danych z urzędów pracy niższa stopa bezrobocia w czerwcu 2013 roku, spowodowana jest w głównej mierze podejmowaniem prac sezonowych (m.in. w turystyce, budownictwie czy przy zbiorach owoców). Jednak minister pracy podkreśla, że w dużym stopniu przyczyniły się do tego również państwowe interwencje na rynku pracy, podejmowane dzięki środkom z Funduszu Pracy. „Nie bez znaczenia jest też pewne ożywienie w gospodarce.” – skomentował sytuację szef resortu. Minister przypomniał też o właśnie uruchomionych dodatkowych 60 mln zł, pochodzących z rezerwy ministra pracy i pozostałych realizowanych programach, takich jak "Wsparcie w starcie". Zapewnił też, że w razie potrzeby wystąpi do ministra finansów o dodatkowe środki z Funduszu Pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26230 )
Array ( [docId] => 26230 )