System just-in-time

Data: 27-05-2013 r.

Firmy zawsze mają do czynienia z zapasami materiałów, produkcji w toku czy wyrobów gotowych – w różnej wysokości. Zaangażowanie zapasów ma oczywiście swoje konsekwencje. Wpływa ono na wielkość poniesionych kosztów, wielkość wypracowanego zysku czy kwotę nadwyżki strumienia pieniężnego w danym okresie.

W systemie just-in-time (dokładnie na czas) należy wziąć pod uwagę zorganizowanie procesów zaopatrzeniowych, wytwórczych i dystrybucyjnych w taki sposób, aby wszystkie te procesy były realizowane terminowo, a czas ich realizacji był możliwie najkrótszy.

 

Zgodnie z koncepcją tego systemu powinniśmy łącznie rozpatrywać czas, ilość asortymentu i miejsce. Dostarczanie lub produkcja właściwego wyrobu powinna następować:

  • w odpowiednim terminie:
    zaplanowanym przez właściwe służby lub uzgodnionym z odbiorcą,

  • w odpowiedniej ilości:
    zgodnej z potrzebami lub zamówieniem odbiorcy (klienta, wykonawcy)

  • do odpowiedniego miejsca:
    stanowisko pracy w firmie wynikające ze stosowanej technologii lub miejsca uzgodnionego z odbiorcą.

System nie uwzględnia istnienia magazynów z materiałami, gdyż dostawy realizowane są z godzinową dokładnością. Nie ma również zapasów międzyoperacyjnych, gdyż niezbędne detale można wyprodukować w każdym momencie dzięki posiadanym rezerwom zdolności produkcyjnych i uniwersalności maszyn – łatwo i szybko przezbrajalnych. Nie ma także potrzeby produkowania wyrobów gotowych „na skład”, gdyż ich produkcja jest ściśle zsynchronizowana z zamówieniami od odbiorców.

System ten jest stosowany w światowych koncernach samochodowych nie oznacza to jednak, może on być zastosowany tylko w dużych organizmach gospodarczych. Z powodzeniem możemy wdrożyć go również w mniejszej firmie. Może to być nawet łatwiejsze ze względu na możliwość określenia na nowo obowiązków na różnych stanowiskach i szybkie przeszkolenie pracowników.

dr Aleksander Kusak, pracownik naukowy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26219 )
Array ( [docId] => 26219 )