Wybór formy prawnej - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Data: 22-11-2012 r.

Wybór spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako formy prawnej nowopowstającej firmy ma wiele zalet. Jedną z nich jest ograniczona odpowiedzialność wspólników. Należy jednak pamiętać, że zawiązanie spółki z o.o. jest dosyć kosztowne.

Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wymagany jest minimalny kapitał zakładowy w wysokości jedynie 5 000 zł. Powołać ją do życia (zostać wspólnikiem) może jedna lub więcej osób, jednak nie może to być inna jednoosobowa spółka z o.o.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. ponosi sama spółka. Wspólnicy nie odpowiadają za jej zobowiązania. Chyba, że egzekucja przeciw spółce z o.o. byłaby bezskuteczna – wówczas za zobowiązania spółki odpowiadają solidarnie wszyscy członkowie zarządu, całym swoim majątkiem.

Ta forma prawna prowadzenia działalności wymaga pełnej księgowości i opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Organami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są:

zarząd – do którego można powołać albo wspólników spółki z o.o., albo osoby spoza tego grona; zadanie zarządu, to prowadzenie spraw spółki oraz jej reprezentowanie;

rada nadzorcza/komisja rewizyjna – obowiązek jej powołania dotyczy tych spółek z o.o., których kapitał zakładowy przekracza 500 tys. zł, i wspólników jest ponad 25.

Zalety spółki z o.o.

Najważniejszym plusem działania w formie spółki z o. o. jest to, że wspólnicy ponoszą ryzyko finansowe jedynie do wysokości wniesionych wkładów. Kuszący jest także niski kapitał zakładowy, który dodatkowo wystarczy wnieść aportem rzeczowym (np. w postaci nieruchomości, maszyn czy urządzeń). Cenne jest także to, że dalszy kapitał można zdobyć w wyniku pozyskania nowego wspólnika. No i do samego założenia spółki z o. o. wystarczy jeden wspólnik, natomiast pozostali uczestniczą w zarządzaniu.

Wady spółki z o.o.

Niestety dość kosztowne jest zawiązanie spółki z o. o. (m. in. dlatego, że niezbędne jest zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego, a także zarejestrowanie jej w Krajowym Rejestrze Sądowym). Również drogie bywa późniejsze funkcjonowanie spółki z o. o., wymaga m.in. powołania zarządu i rady nadzorczej. Kolejnym minusem jest brak możliwości zawarcia umowy o pracę z członkami zarządu, którzy są równocześnie wspólnikami spółki. Na koniec czynnikiem zniechęcającym może być ograniczona możliwość zbywania udziałów spółki.

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26155 )
Array ( [docId] => 26155 )