Błędne ustalenie początku dnia wolnego nie oznacza jeszcze nadgodzin

Kategoria: Czas pracy
Data: 18-04-2013 r.

Z nieprawidłowego wyznaczenia przez pracodawcę momentu rozpoczęcia dnia wolnego, w przypadku pracy w systemie zmianowym, nie wynika jeszcze praca w nadgodzinach. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 kwietnia 2013 roku.

Lech M. był zatrudniony w spółce P. jako starszy maszynista w podstawowym czasie pracy (8 godzin pracy na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym) w systemie 3-zmianowym.

W zamian za pracę w dni wolne (w tym niedziele i święta) pracodawca udzielał pracownikowi odpowiedniej liczby dni rozkładowo wolnych od pracy. Przy czym każdorazowo liczył ich rozpoczęcie od momentu zakończenia zmiany. Tymczasem pracownik uznał, że dzień wolny ma rozpoczynać się od końca doby pracowniczej (tj. bieg 24 godzin dnia wolnego powinno się liczyć od zakończenia nie zmiany, a danej doby pracowniczej, zgodnie z art. 147 Kodeksu pracy).

W efekcie Lech M. zażądał przed sądem zapłaty wynagrodzenia wraz z dodatkami za nadgodziny, które – jego zdaniem – pojawiły się w związku z nieprawidłowym ustalaniem dni wolnych od pracy (otrzymał ich za mało). Pracodawca twierdził zaś, że roszczenie pracownika jest bezzasadne skoro nie wykonywał pracy powyżej ustawowych norm. Spór trafił do sądu pracy.

Sąd I instancji uznał wprawdzie, że dzień wolny powinien biec od końca doby pracowniczej, jednak takie ustalenie nie powoduje powstania po stronie pracowników uprawnień do należności z tytułu godzin nadliczbowych.

W wyroku z 10 kwietnia 2013 r. Sąd Najwyższy wskazał, że pracodawcy może się zdarzyć błędne ustalenie w harmonogramie dni wolnych, jednak z tego faktu nie od razu wynika praca w godzinach nadliczbowych. Następuje ona dopiero po przekroczeniu obowiązujących norm czasu pracy.

Michał Culepa, prawnik, specjalista prawa pracy

Zobacz również:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26112 )
Array ( [docId] => 26112 )