Jeden zakład – kilka systemów i rozkładów czasu pracy

Kategoria: Czas pracy
Data: 24-10-2013 r.

Właściwy dobór systemów czasu pracy oraz dopasowanie rozkładów czasu pracy ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania każdego zakładu pracy. Tworząc harmonogram czasu pracy należy pamiętać o dopasowaniu go do specyfiki pracy wszystkich grup pracowników.

Z jednej strony system czasu pracy daje możliwości stosowania określonych dla niego długości dobowych wymiarów czasu pracy bez „wchodzenia” w nadgodziny, dostosowanie ilości czasu przepracowywanego w poszczególnych dniach do specyfiki pracy, nawet rezygnację z typowego rozliczania czasu na rzecz skupienia się na realizacji zadań (zadaniowy czas pracy).

 

Z drugiej zaś istnieją rozkłady czasu pracy, które niekiedy utrudniają „plastyczność” kształtowania czasu pracy – często na skutek zapisów regulaminów pracy, które ograniczają pracodawcę ponad to, co wynika z przepisów powszechnie obowiązujących.

Systemy i rozkłady nie takie same dla wszystkich

Częstym błędem jest niedostosowywanie systemów i rozkładów czasu pracy do specyfiki pracy nie tyle całej firmy, co konkretnych jej działów. Całkowicie przecież inaczej pracują osoby zatrudnione w administracji, przy produkcji czy przedstawiciele handlowi, o kierowcach już nie wspominając. Tworząc regulacje wewnętrzne należy o tym pamiętać.

Tworząc zapisy dotyczące systemów i rozkładów czasu pracy, należy pamiętać o wszystkich, nawet najmniejszych grupach pracowników, i odnosić konkretne konstrukcje do specyfiki ich pracy.

W systemie czasu pracy nie może być mowy o nierównym traktowaniu pracowników

Różnicując sytuację pracowników poprzez objęcie ich poszczególnymi systemami i rozkładami czasu pracy, pracodawca nie musi obawiać się zarzutu nierównego traktowania.

Do naruszenia przepisów mogłoby dojść np. wtedy, gdy pracodawca zastosowałby różne systemy czasu pracy do pracowników wykonujących takie same prace – po to, aby np. uniknąć wypłaty dodatków za godziny nadliczbowe.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26220 )
Array ( [docId] => 26220 )