Same szczególne potrzeby pracodawcy nie uzasadniają pracy w niedzielę

Kategoria: Czas pracy
Data: 14-02-2014 r.

Godziny nadliczbowe można polecać m.in. z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Inaczej jest jednak z pracą w niedzielę. W przypadku tej ostatniej same szczególne potrzeby nie wystarczą. W niedzielę można bowiem wykonywać tylko prace wymienione w art. 151[10] Kodeksu pracy.

Praca w niedziele i święta jest generalnie niedozwolona. Jedynie w wyjątkowych przypadkach, wymienionych w art. 151[10] Kodeksu pracy pracodawca może polecać pracownikom pracę w tych dniach. Podstawą polecania pracy w niedzielę lub święto nie może być zatem bliżej nieokreślona specyfika zakładu pracy czy same szczególne potrzeby pracodawcy (patrz: przykład 2). Tym wezwanie do pracy w niedzielę różni się od polecania godzin nadliczbowych, które mogą być spowodowane m.in. właśnie szczególnymi potrzebami pracodawcy.

Przykład 1:

Już jedna przesłanka dopuszcza pracę w niedzielę

Pracodawca wprowadził w zakładzie pracę zmianową, już z tego powodu, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków, praca w niedzielę jest w jego zakładzie dozwolona (wobec pracowników objętych systemem zmianowym).

 

Przykład 2:

Szczególne potrzeby pracodawcy

Pracodawca prowadzi działalność, która nie mieści się w katalogu prac dozwolonych w niedzielę. W piątek po południu otrzymał informację o nieplanowanej dostawie towaru. Może więc polecić pracownikom pracę w godzinach nadliczbowych z powodu szczególnych potrzeb zakładu. Może ich również z tego powodu wezwać do pracy w wolną sobotę (oddając w zamian inny dzień wolny). Nie powinien ich natomiast wzywać z tej przyczyny do pracy w wolną niedzielę.

Gdyby jednak ten pracodawca prowadził sklep spożywczo-przemysłowy, mógłby z powodu szczególnych potrzeb wezwać pracowników do pracy także w wolną niedzielę.

Dnia 10 lutego prezydent podpisał nowelizację art. 151[10] Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta o prace wykonywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz urządzeń telekomunikacyjnych (czyli drogą internetową i telefoniczną). Pod warunkiem jednak że są świadczone na rzecz podmiotów zagranicznych w niedziele lub polskie święta, jeśli te dni są w kraju odbiorcy dniami roboczymi. Dozwolona w niedziele lub święta ma być także praca osób zapewniających możliwość świadczenia takich usług.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33836 )
Array ( [docId] => 33836 )