Za każdy dyżur medyczny będzie dodatek jak za godziny nadliczbowe

Kategoria: Czas pracy
Data: 26-07-2013 r.

Pracownik medyczny w placówce leczniczej poza normalnymi godzinami pracy może pełnić także dyżur medyczny. Nie ma znaczenia, czy czas takiego dyżuru przekracza normalne godziny pracy w pełnym wymiarze (nominalne), czy nie. I tak płaci się za niego jak za nadgodziny.

Dyżur medyczny dotyczy osób wykonujących zawód medyczny w placówkach leczniczych udzielających całodobowych świadczeń zdrowotnych. Polega on na wykonywaniu przez nich czynności służbowych poza normalnymi godzinami pracy. Za każdą godzinę takiego dyżuru należą się dodatki jak za nadgodziny (wskazane w Kodeksie pracy). I to nawet wtedy, kiedy czas dyżuru nie przekroczy pełnego nominalnego wymiaru czasu pracy.

A zatem za 1 godzinę dyżuru dodatek wyniesie 50%. Jeśli jednak dyżur przypada:
  • w porze nocnej
  • w niedzielę lub święto
  • w dniu wolnym udzielonym w zamian za niedzielę lub święto,

przysługuje dodatek 100%.

Przykład: lekarz pracuje w dniu powszednim od 7.30 do 15.05 (7 godz. 35 minut). Następnie ma wyznaczony dyżur medyczny do godziny 7.30 dnia następnego (16 godz. 25 minut). Za 7 godz. 35 minut otrzymuje normalne wynagrodzenie (wynagrodzenie zasadnicze za pracę wykonaną określoną w umowie o pracę). Natomiast za każdą godzinę dyżuru normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za dyżur w dzień i 100% - za dyżur nocny.

Gdyby jednak lekarz był zatrudniony na część etatu i pracował tylko od 7.30 do 10.30, a następnie miał dyżur do 15.00, to i tak za każdą godzinę dyżuru należy się dodatek 50%. Mimo, że praca wraz z dyżurem nie przekroczyły 7 godzin i 35 minut.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26168 )
Array ( [docId] => 26168 )