Co ciągnie zespół za liderem

Kategoria: HR
Data: 09-12-2012 r.

Czasem na pozór nieistotne sprawy, przesądzają o jakości zarządzania zespołami. Do takich właśnie niebanalnych cech lidera zalicza się między innymi to, czy w jego oczach zapełniona do połowy szklanka jest w 50. procentach pełna, czy jednak pusta.

Wielu ludzi o tym zapomina, ale w biznesowej rzeczywistości bardzo istotnymi przymiotami skutecznego lidera są te, które charakteryzują jego usposobienie, podejście do życia oraz zadań. Co jest zatem najważniejsze? Dwie cechy: entuzjazm i optymizm.

Dopiero na drugim miejscu, wśród cech przyciągających ludzi do lidera, eksperci stawiają serdeczność, życzliwość oraz otwartość.

Powyższych 5 wyróżników lidera, to dokładnie te jego atrybuty, które są zaraźliwe dla zespołu, podnoszą aktywność zatrudnionych i dynamizują wspólne działania, czyniąc je bardziej satysfakcjonującymi.

Nie – energetycznym „wampirom”

Badania przeprowadzone przez J. Zengera i J. Folkmana na ok. 11 tys. menedżerów potwierdzają ogromne znaczenie wyżej wymienionych pięciu cech – z naciskiem na dwie pierwsze. Analizy przeprowadzone przez tych badaczy udowodniły, że najmniej skuteczni liderzy (którzy zostali zwolnieniu w ciągu maks. 3 lat od rozpoczęcia badań), odznaczali się właśnie brakiem entuzjazmu i energii. Traktowali nowe przedsięwzięcia jako zawracanie głowy, rzadko zgłaszali się do nowych projektów, unikali nadmiaru obowiązków i akceptowali swoje przeciętne wyniki. W jednej z ocen typ ten lidera został określony jako: „To człowiek, który wysysa z ludzi całą energię i chęć do działania.” Nie uczy się na własnych błędach, nie wyciąga wniosków z porażek i nie wykorzystuje ich jako szansy na poprawę czy pozytywną zmianę. Stara się raczej ukryć swoje błędy i nieustannie je rozpamiętuje.

 

Źródło siły i rozwoju lidera

Prawdziwe przywództwo ma swoje źródło w umyśle jednostki. Dlatego właśnie wysoka świadomość siebie i otoczenia, to jedna z charakterystycznych cech wybitnych liderów. Ci z nich, którzy koncentrują się na własnych możliwościach, wzmacniają tym samym swoje mocne strony. Z kolei świadomość własnych ograniczeń i słabych stron, pomaga im w przezwyciężaniu niedostatków. Ci liderzy wiedzą, że im lepiej znają swoje motywacje, aspiracje, oczekiwania, priorytety i system wartości, tym większy mają wpływ na innych. Rozumieją osobiste ograniczenia i to, jak one rzutują na ich działania, dzięki czemu łatwiej im niwelować wszelkie bariery w kontaktach z innymi ludźmi. Ta samoświadomość jest ściśle powiązana z pewnością siebie oraz z poczuciem własnej wartości. Umożliwia zatem lepszą samokontrolę i cierpliwe dążenie do ciągłego rozwoju.

oprac.: H. K.

źródło: Strategie Biznesu nr 1, Kiepski lider na czele firmy to preludium do jej bankructwa


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26612 )
Array ( [docId] => 26612 )