Dlaczego mama pracująca to dobry pomysł

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 20-07-2012 r.

Macierzyństwo jest jedną z najważniejszych ról w życiu każdej kobiety. Jednak, bez względu na to, jak cudownych przeżyć dostarcza, stanowi też niekiedy solidną przeszkodę w pracy zawodowej. Dlaczego, mimo wszystko, pracująca mama to dobry pomysł?

Wielu pracodawców obawia się zatrudniać młode matki z jednego, błahego powodu – lęku przed zdolnością odpowiedniego skupienia nad powierzonymi zadaniami. Należy jednak pamiętać, że kobiety pełniące role matek wcale nie myślą ciągle o swych dzieciach czy obowiązkach domowych. Każdego dnia odpowiadają za przyszłość swoich pociech, dlatego pracodawcy mogą być pewni ich pełnej odpowiedzialności również za powierzone zadania służbowe.

Pracująca matka to nie kobieta roztargniona, a jej głowy nie zajmuje tysiąc myśli niezwiązanych z wykonywaną pracą. Matka pracująca to osoba w pełni zorganizowana, która nie tylko umie doskonale zorganizować zarówno swój czas pracy, jak i odpoczynku, ale być wykazuje się większą odpowiedzialnością za swoją pracę niż inni pracownicy.

Poza tym fakt, że pracownik jednocześnie pełni rolę matki może gwarantować pracodawcy jego lojalność wobec firmy. Dlaczego? Posiadanie dziecka oznacza życiową stabilizację. Poza tym kobieta, która ma na utrzymaniu potomstwo nie podejmie pochopnej decyzji o rezygnacji z pracy. W swojej pracy zawodowej będzie starała się jak najlepiej wykazać, aby ją utrzymać. Czyż nie warto zatroszczyć się o tak lojalnego pracownika?

Zatrudniając młodą matkę, pracodawca może mieć pewność, że życie prywatne i związane z nim obowiązki z pewnością nie przesłonią zadań służbowych. Wiele młodych małżeństw organizuje swoje życie prywatne na zasadach partnerskich. Coraz rzadziej całość obowiązków domowych spada jedynie na kobiece ramiona. Z dnia na dzień wzrasta rola mężczyzn w prowadzeniu domu czy opiece nad dziećmi. Odpowiedzialne młode matki, które chcą nie tylko zajmować się domem, ale również rozwijać zawodowo, są w stanie zorganizować swoje życie w taki sposób, aby została zachowana odpowiednia harmonia między zawodową a prywatną sferą życia.

 

Wprawdzie pracodawca musi liczyć się, że zatrudnione przez niego matki będą chciały niekiedy skorzystać z dodatkowego urlopu np. urlopu opiekuńczego, jednak nie oznacza to, że będą bagatelizować swoją pracę zawodową. W wielu przypadkach wręcz przeciwnie. Kobiety, chcąc rzetelnie wywiązać się ze swoich obowiązków służbowych, niejednokrotnie będą stawiały je na priorytetowym miejscu. Perfekcjonizm i dążenie do doskonałości to tylko niektóre z pozytywnych cech pracujących matek.

Pracodawca, który zastanawia się, czy zatrudnić matkę, nie powinien szukać na siłę powodów, dla których miałby tego nie zrobić. Stereotypy kobiety, która nie jest w stanie poświęcić się niczemu innemu jak wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu są już od dawna nieaktualne. Współczesna matka to kobieta w pełni organizująca swoje życie zawodowe i osobiste, odpowiedzialna za powierzone zadania i dążąca do rozwoju i sukcesu. Zatrudnienie matki z pewnością nie wpłynie negatywnie na rozwój przedsiębiorstwa, a być może pozwoli na wprowadzenie nowych zasad organizacji pracy. Przecież nikt nie powiedział, że pracująca matka nie może niczego nauczyć swojego pracodawcy.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26469 )
Array ( [docId] => 26469 )