Jak skutecznie motywować się do działania

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 12-06-2012 r.

Dużą barierą w wykonywaniu obowiązków jest brak odpowiedniej motywacji. Jak właściwie nastawić się do działania wtedy, kiedy nie mamy najmniejszej ochoty na pracę? Czy korzystanie z motywacji ma w ogóle sens?

Oswój zadanie

Kiedyś z pewnością znalazłeś się w sytuacji, w której do wykonania konkretnej rzeczy brakowało jedynie… Twojej chęci działania. W takim momencie warto popracować nad „oswojeniem” czekającego nas zadania. Jak to zrobić? Spróbuj rozłożyć jego realizację na kilka, a nawet kilkanaście mniejszych kroków. W pierwszej kolejności zdobądź niezbędne informacje do jego realizacji. Nie ma nic gorszego niż wykonywania zadania, o którym nie masz tak naprawdę pojęcia. Z tego względu solidne przygotowanie merytoryczne pomoże Ci w pokonaniu niechęci związanych z brakiem dostatecznej wiedzy.

Ponadto częstym powodem demotywacji do wykonania konkretnego zadania jest jego złożoność. Obawiasz się, że nie będziesz w stanie zrealizować go za tzw. „jednym zamachem”? Podziel jego wykonanie na kilka mniejszych czynności. Tego rodzaju podział pozwoli Ci nie tylko na pokonanie własnej niechęci do konkretnego zadania, ale również umożliwi poświęcenie odpowiedniej uwagi jego poszczególnym elementom. Rozdzielenie pracy na kilka mniejszych czynności gwarantuje wysoką jakość jego wykonania bez jednoczesnego demotywującego obciążenia organizmu.

Motywacja do zakończenia pracy?

Motywacja z reguły kojarzy się z pobudzaniem do wykonanego konkretnego zadania. Jednak czy można zmotywować się do zakończenia konkretnych czynności? Często, pracując od dłuższego czasu nad konkretnym problemem, im bliżej terminu jego realizacji, tym więcej wprowadzasz poprawek. Paradoksalnie takim działaniem możesz zniweczyć efekt swojej dotychczasowej pracy. Szybkie, nieprzemyślane wprowadzenie zmian do projektu może sprawić, że cała dotychczasowa praca straci swój sens. W przypadku, kiedy nie możesz przestać pracować nad danym zadaniem, dobrym rozwiązaniem jest kontrola zewnętrzna. Potwierdzenie przez szefa czy inną osobę wywiązania się z powierzonych Ci obowiązków będzie wyraźnym sygnałem do zakończenia pracy.

Jeżeli, mimo zakończenia pracy, nie możesz przestać o niej myśleć, powinieneś podzielić konkretne zadanie na części szczególnie istotne i tej mnie ważne. Odnośnie pierwszej grupy powinieneś upewnić się, że wszystko zostało wykonane w należyty sposób. Natomiast mniej ważnymi częściami projektu musisz przestać się przejmować. Skoro główny jego punkt jest przysłowiowo „dopięty na ostatni guzik”, to nawet niewielkie błędy w nieistotnych detalach nie będą miały wpływu na całokształt projektu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmotywowanie do zakończenia pracy jest wyznaczenie sobie nagrody. Jeżeli będziesz wiedział, że po pracy czeka Cię miły wieczór z przyjaciółmi czy wyjście d kina, z pewnością nie będziesz szukał powodów do wydłużenia czasu pracy. W tym przypadku warto jednak pamiętać o rozwadze. Pęd do wyznaczonej nagrody nie może negatywnie przełożyć się na jakość realizacji zadania.

 

Pozytywne nawyki

W skutecznej motywacji niezwykle pomocne są tzw. pozytywne nawyki. Wypracowany przez Ciebie osobisty schemat działania pozwoli Ci wyeliminować ewentualne czynniki demotywujące. Jeżeli codzienne w pracy poświęcasz jedynie 10 minut na sprawdzenie poczty i serwisów społecznościowych, a na czas pracy zupełnie je wyłączasz – rób tak dalej. Wypracowane nawyki pomagające w organizacji własnego czasu pracy pozwalają na pozbycie się czynników, które mogą demotywować. Dzięki jasno wyznaczonym regułom jesteś w stanie skutecznie zarządzać własnym czasem i rozsądnie podzielić go na poszczególne zadania. Ponadto dobre nawyki nie wymagają od Ciebie codziennego planowania systemu działania, a tym samym pozwalają na zaoszczędzenie czasu.

Skuteczne motywowanie się do działania nie jest wcale trudne. Wystarczy jedynie kilka korzystnych nawyków czy odpowiednie przygotowanie do pracy, a nawet najtrudniejsze zadanie nie będzie Ci straszne.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26385 )
Array ( [docId] => 26385 )