Jak wyznaczyć cele, by udało się je zrealizować

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 12-06-2012 r.

Skuteczność wyznaczania sobie celi jest znana od dawna. Powstały na ten temat tysiące opracowań, które mają stanowić pomoc w osiągnięciu wyznaczonych sobie zadań czy pozycji zawodowych. Jak jednak rzeczywiście określać swoje cele, aby naprawdę udało się je zrealizować? Czym kierować się w ich wyznaczaniu?

Kieruj się uczuciami

Chcąc czegoś dokonać, określasz jakie będziesz miał z tego korzyści materialne? Zdarza się, niestety, że w stawianiu sobie celów pomija się sferę emocjonalną, która coraz częściej odgrywa ważną rolę nie tylko w życiu prywatnym, ale również zawodowym.

W związku z powyższym przy wyznaczaniu sobie celów powinieneś zwrócić uwagę na uczucia, jakie będą związane z ich osiągnięciem. W tradycyjnym modelu założenie własnej firmy zapewni Ci gwarancję osiągania finansowych zysków. Zastanów się jednak, jakie uczucia będą Ci towarzyszyć wraz z zrealizowaniem tego celu. Czy posiadanie własnego biznesu nie zapewni Ci poczucia niezależności czy pełnej elastyczności? Czy te korzyści nie będą dla Ciebie o wiele bardziej cenne niż roczny obrót przedsiębiorstwa? Poza tym emocje dadzą Ci nie tylko większą satysfakcję niż osiągane zyski, ale będą stanowiły również solidny „akumulator” do dalszego działania.

Poszerz swoje pole działania

Wyznaczanie celów z uwzględnieniem własnych emocji ma jeszcze jedną istotną zaletę. Cele określone w tradycyjny sposób z reguły ukazują jeden sposób działania. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów, nie masz żadnego alternatywnego wyjścia z danej sytuacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku celów wyznaczonych z wykorzystaniem emocji. Wprawdzie są one określone bardziej ogólnie, jednak daje Ci to możliwość modyfikacji sposobu ich ociągnięcia, jak również podsuwa wiele alternatywnych rozwiązań. Szersze pole działania nie stwarza ponadto dodatkowego stresu przed ewentualną porażką. Świadomość, że zawsze możesz skorzystać z innego rozwiązania niż dotychczas, dodaje pewności siebie i zwiększa samozaparcie w dążeniu do swoich pragnień.

Masz alternatywę

Jak wcześniej wspomniano ogólne podejście do określania zamiarów oraz określenie ich z uwzględnieniem własnych odczuć daje Ci szerokie pole do działania. Ktoś kiedyś powiedział, że ograniczenia zabijają kreatywność. Wiele rozwiązań daje Ci możliwość kreatywnego działania oraz poszukiwania najkorzystniejszej metody działania spośród wielu innych.

Alternatywne rozwiązania dają również poczucie bezpieczeństwa na wypadek ewentualnego niepowodzenia w osiąganiu celu. Jeżeli zauważysz, że dotychczasowy sposób działania nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zawsze może go zmienić na taki, który będzie spełniał Twoje oczekiwania.

W wyznaczaniu celów musisz brać pod uwagę nie tylko ewentualne zyski, ale również uczucia towarzyszące Ci przy okazji ich osiągnięcia. Ogólnie określone zamiary dają Ci możliwość nie tylko różnorodnego działania, ale również umożliwiają przystosowanie się w przypadku niewielkich niepowodzeń.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26393 )
Array ( [docId] => 26393 )