Jak zaplanować własną karierę i uzyskać satysfakcję finansową

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 23-08-2012 r.

Kariera zawodowa i niezależność finansowa jest życiowym celem niejednego z nas. Jak jednak zaplanować własną karierę i uzyskać finansową satysfakcję? Czy zawodowa przyszłość zależy od przypadku czy może tylko od Ciebie?

Planowanie kariery na odpowiednim etapie życia

Karierę zawodową można planować w każdym wieku. Z reguły życie każdego z nas można podzielić na sześć podstawowych etapów. Każdy z nich odpowiada konkretnemu stosunkowi do kariery zawodowej. Poniżej przedstawiono nie tylko ramy wiekowe poszczególnych faz, ale również ich cechy charakterystyczne.

Faza

Przedział wiekowy

Stosunek wobec kariery zawodowej

Pierwsza

16-22 lata

Głównym celem podjęcia pracy jest zdobycie pierwszego w życiu dochodu.

Druga

22-29 lat

Na tym etapie praca zawodowa stanowi początek kariery.

Trzecia

29-32 lata

W ciągu tych czterech lat najczęściej ma miejsce zmiana miejsca zatrudnienia bądź zmiana zajmowanego stanowiska (tzn. awans).

Czwarta

32-39 lat

Koncentracja większości trzydziestolatków skupia się na osobistym rozwoju oraz na osiąganiu coraz bardziej ambitnych celów.

Piąta

39-43 lata

Na tym etapie często przychodzi pora na podsumowanie własnych zawodowych działań oraz na weryfikację spełnienia własnych oczekiwań. Te cztery lata to również doskonała okazja do ewentualnych modyfikacji kierunku własnej działalności.

Szósta

43 lata <

Czas zawodowej stabilizacji oraz osiągania poszczególnych szczebli kariery. W późniejszym czasie również przygotowywanie się do rezygnacji z zawodowej aktywności.

Określenie fazy, która odpowiada Twojemu etapowi życia jest już połową sukcesu w drodze do zawodowej kariery. Pozwoli to na nakreślenie działań, jakie powinieneś podjąć, aby prawidłowo ukształtować swoją karierę. Pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno. Trzeba jednak odpowiednio dostosować czyny do fazy, w jakiej się znajdujesz.

Ustal jasno, dokąd chcesz podążać w życiu zawodowym

Kolejną istotną kwestią w planowaniu kariery zawodowej jest skonkretyzowanie własnych planów. Jedynie stwierdzenie „Chcę mieć dobry zawód i dużo zarabiać” nigdzie Cię nie zaprowadzi. Jasno i konkretnie ustal, jaki to ma być zawód i ile chciałbyś zarabiać. Po co? A jak chcesz podążać do celu, skoro nie jesteś w stanie go określić? Poza tym pamiętaj, że wynagrodzenie za Twoją pracę jest tylko jednym z elementów decydujących o Twojej satysfakcji zawodowej.

 

Spełnienie zawodowe a finansowa niezależność

Powiązanie to wydaje się oczywiste. Rozwój kariery zawodowej oraz satysfakcja z pracy przekładają się proporcjonalnie na wysokość Twoich zarobków. Zaplanuj solidnie swoją karierę, a z pewnością nie będziesz musiał martwić się o swoje dochody.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26503 )
Array ( [docId] => 26503 )