Kiedy pracoholik może sobie pozwolić na odpoczynek

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 24-08-2012 r.

Pracoholizm jest niebezpiecznym zjawiskiem nie tylko dla najbliższych uzależnionego, ale przede wszystkim dla niego samego. Ciągłe przemęczenie i stres związany z zawodowymi obowiązkami wyczerpują nie tylko energię, ale również źle wpływają na zdrowie. Odpoczynek dla pracoholika nie jest również rzeczą prostą. Kiedy może sobie na niego pozwolić?

Weekendy i urlopy służą wypoczynkowi

Pierwszą zasadniczą kwestią w przypadku pracoholika jest konieczność zrozumienia, że jest czas na pracę i czas na odpoczynek. Należy rozdzielić te dwie kwestie. Zajmowanie się zawodowymi obowiązkami dwadzieścia cztery godziny na dobę wcale nie zagwarantuje osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Wręcz przeciwnie, nadmierne obciążenie pracą z czasem będzie osłabiało zdolności organizmu.

Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie z weekendów i urlopów. Ten czas powinno się spędzać z dala od zawodowych obowiązków, ale również bez wszelkich myśli z nią związanych.

Jak przestać myśleć o pracy

Sposobem na prawdziwy odpoczynek jest uregulowanie przed weekendem czy urlopem wszystkich pilnych kwestii zawodowych. Pozostawione niezrealizowane projekty czy niewyjaśnione sprawy podświadomie nie będą dawały Ci spokoju i nie pozwolą na zupełnie oderwanie się od pracy. Dlatego też zanim zdecydujesz się na odpoczynek, upewnij się, że nie pozostawiasz żadnych zaległości. Będziesz miał pewność, że Twoja nieobecność nie wpłynie źle na Twoją zawodową karierę.

Zaplanuj dobrze urlop

Istotne jest również, abyś zadbał o odpowiednie zaplanowanie własnego odpoczynku. Najlepiej jeśli byłby to odpoczynek aktywny, a Twój dzień był przepełniony szeregiem zajęć. Dlaczego? Każda wolna chwila bezczynności może zostać wykorzystana przez Twój umysł na myślenie o obowiązkach zawodowych. Natomiast fizyczny wysiłek nie pozwali Ci na skupianie uwagi na innych rzeczach, ale również umożliwi odreagowanie stresu związanego z pracą. Tylko wtedy będziesz w stanie solidnie wypocząć.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26507 )
Array ( [docId] => 26507 )