Monitorowanie poczty e-mailowej pracowników

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-08-2012 r.

Z poczty elektronicznej korzystają pracownicy większości zawodów. Jak zyskać pewność, że w godzinach pracy jest ona wykorzystywana jedynie do celów służbowych? Jak monitorować służbową pocztę e-mail podwładnych? Czy pracodawca ma w ogóle do tego prawo?

Tajemnica korespondencji

Kontrola poczty służbowej przez Ciebie jako pracodawcę może budzić szereg wątpliwości. Przez niektórych może być interpretowana jako ingerencja w prywatność pracownika. Jednak jasne powinno być, że służbowa poczta e-mail nie należy do spraw prywatnych.

Jak uniknąć całego szeregu roszczeń ze strony pracownika? Już na samym początku współpracy powinieneś jasno określić, że służbowa poczta e-mail podlega ścisłej kontroli. Ustalenie takiego warunku współpracy w sposób jasny określi obowiązek udostępnienia Ci treści takiej korespondencji przez pracownika.

Prawo do kontroli tylko na służbowym sprzęcie

W przypadku korzystania ze służbowego komputera, nie ma wątpliwości co do przynależności sprzętu i możliwości jego kontroli. Powierzony pracownikowi komputer nadal formalnie jest Twoją własnością i masz pełne prawo do zweryfikowania obecnej na nim skrzynki pocztowej.

Problem może pojawić się wtedy, kiedy pracownik wykorzystuje w pracy swój prywatny sprzęt. W takiej sytuacji nie masz prawa do przeprowadzenia kontroli. Co zrobić w takich przypadkach? Najlepszym rozwiązaniem będzie zablokowanie możliwości odbioru poczty służbowej na prywatnym sprzęcie. Zagwarantuje Ci to nie tylko możliwość kontrolowania, ale również zwiększy bezpieczeństwo przesyłanych informacji.

Sprawdzanie poczty mailowej pracownika - kwestie techniczne

Sytuacje, w których masz prawo do kontroli służbowej poczty pracownika są już jasne. Zastanawiasz się pewnie jednak, jak zorganizować możliwość kontroli w taki sposób, aby nie był uciążliwy ani dla Ciebie ani dla pracownika.

Teoretycznie możesz posługiwać się tym samym dostępem do poczty, co Twój pracownik. Jednak w dłuższym czasie może być to męczące. Logowanie się na konto będzie zajmowało Ci stosunkowo sporo czasu. Jak możesz sobie ułatwić cały proces?

Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie wysyłania kopii wszystkich wiadomości na Twoją indywidualną skrzynkę pocztową. Wprowadzenie Twojego adresu e-mail jako niejawnego adresata kopii wiadomości czy zastosowanie odpowiednich przekierowań poczty elektronicznej wystarczą do tego, aby mieć stały wgląd w pracowniczą korespondencję bez jednoczesnego wywierania presji kontroli.

Pamiętaj, że im bardziej dyskretny sposób kontroli, tym lepsza atmosfera w miejscu pracy. Dlatego nie traktuj kontroli poczty pracownika jako inwigilacji, lecz jako jeden z Twoich obowiązków.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26514 )
Array ( [docId] => 26514 )