Porzucenie miejsca pracy - dostarczenie wypowiedzenia umowy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-08-2012 r.

Opuszczanie stanowiska pracy przez pracownika nie jest dość częstą sytuacją. Nie oznacza to jednak, że takie przypadki się nie zdarzają. Jak najlepiej zareagować w przypadku, gdy pracownik porzuci miejsce pracy? Jak dostarczyć mu wypowiedzenie o pracę?

Czas na usprawiedliwienie

Każdy pracownik, który nie stawił się bez uprzedzenia w miejscu pracy, ma dwa dni na uzasadnienie swojej nieobecności. Okres ten może być dłuższy, jeżeli powodem absencji jest trudna sytuacja, np. wypadek czy poważna choroba. Trzeciego dnia nieobecności możesz podjąć stosowne działania w celu wyjaśnienia bądź rozwiązania sprawy.

Rozwiązanie umowy jest po stronie pracodawcy

W przypadku niestawienia się w miejscu pracy pracownika Ty musisz rozwiązać zaistniałą sytuację. Masz prawo do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Jednak czas wypowiedzenia będzie liczony od dnia, kiedy pracownik zapozna się z treścią przesłanego przez Ciebie pisma. Rozwiązanie umowy możesz przesłać za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

Pojawia się jednak pytanie, co masz zrobić w sytuacji, kiedy pracownik nie odbiera Twojego listu zawierającego wypowiedzenie umowy? Dwukrotne awizo może być traktowane jako rozwiązanie umowy o pracę. Jednak w sądzie pracownik może próbować ubiegać się o swoje prawa. W takim przypadku Ty jako pracodawca jesteś w lepszej sytuacji – wykonałeś konkretne czynności w celu wyjaśnienia całej sytuacji.

 

A może lepiej jest mieć pewność

Brak pewności, że rozwiązanie przez Ciebie umowy o pracę z niesolidnym pracownikiem będzie skuteczne, może nie dawać Ci przez dłuższy czas spokoju. Dlatego, jeżeli chcesz mieć stu procentową pewność, że wszystko zostało rozwiązane w sposób prawidłowy, powinieneś postarać się o skuteczne dotarcie do pracownika.

W jaki sposób? Możesz spróbować stawić się osobiście w miejscu jego zamieszkania bądź dostarczyć mu wypowiedzenie w inny sposób. Nie zawsze będzie to oczywiście możliwe. Jeżeli mimo wszystkich prób nie osiągniesz zamierzonego sukcesu, pozostaje jedynie uzasadnienie podwójnego awizo.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26511 )
Array ( [docId] => 26511 )