Selekcjonowanie CV handlowca

Kategoria: HR
Data: 26-12-2012 r.

Jak wyszukać odpowiedniego kandydata na handlowca, gdy na biurku i w komputerze piętrzą się setki zgłoszeń? Jak wybrać tego najlepszego. Czym się kierować, przeglądając CV. Poniżej podpowiedzi.

Ogólne wrażenie, jakie robi przesłane CV, pozwala od razu powziąć jakieś wyobrażenie o kandydacie. Świadczy bowiem między innymi o tym, ile czasu poświęcił na przygotowanie dokumentów, a co za tym idzie – czy zależy mu na pracy.

Pierwsze wrażenie

Jeśli CV jest niechlujne, zawiera błędy ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne, można być przekonanym, że kandydat nie przywiązuje wagi do danej oferty pracy. Gdyby naprawdę zależało mu na stanowisku, włożyłby więcej wysiłku w przygotowanie dokumentów. Poza tym, być może tak samo pracuje – niestarannie, niedbale.

Układ i rozplanowanie

W CV istotne jest także rozplanowanie – chodzi o logiczny, chronologiczny i czytelny układ zgłoszenia oraz estetykę. Oglądając pod tym kątem CV, można się zorientować czy kandydat korzystał z gotowego formularza, czy poświęcił trochę czasu i przygotował własny – co może świadczyć o jego zaangażowaniu i determinacji.

Ścieżka kariery

To ważny element CV. Ścieżka kariery świadczy o tym, czy kandydat na handlowca się rozwija, uczy, podejmuje nowe wyzwania i je realizuje. Na przykład, jeżeli kandydat zaczynał od pracy w dużej firmie, potem trafił do mniejszej i zakres obowiązków miał mniejszy, może świadczyć, że coś jest nie tak. Albo nie radzi sobie z obowiązkami, albo jest mało aktywny lub leniwy. Może jednak być tak, że zmiana firmy z większej na mniejszą, oznacza samodzielną pracę i dużo większe wyzwania, aniżeli praca w zespole z ustalonym podziałem klientów i możliwościami negocjowania poszczególnych punktów umów.

Częste zmiany zawodu

Zmiana zawodu może być plusem i minusem. Wszystko zależy od tego, jak często się to działo. Osoby pracujące na różnych stanowiskach i w różnych branżach, mogą mieć doświadczenia przydatne na stanowisku handlowca. Jednak zbyt częste zmiany widoczne w CV kandydata, mogą świadczyć również o tym, że on sam nie wie, co chce robić.

Osiągnięcia na stanowisku

Ocena kandydata poprzez CV zależy również od zakresu dotychczasowych obowiązków. Ważne jest to, za co odpowiadał, co osiągnął, jakie zadania zrealizował, np. czy pochwalił się jakąś nagrodą za wyniki, wygrał konkurs, wypracował ponadstandardowe wyniki sprzedaży etc.

Czas trwania pracy

Przeglądając CV warto również zwrócić uwagę na to, jak długo konkretny kandydat pracował w poszczególnych firmach. To ważne, bo klienci przyzwyczajają się do handlowców i częste zmiany osób obsługujących daną firmę nie rokują dobrze w biznesie. Handlowcy poza umowami spisanymi na papierze, dogadują się także nieformalnie, np.: zgodzę się na taką marżę, ale muszę mieć towar inaczej wyeksponowany. Nowy handlowiec może nie uznać takich uzgodnień, co tylko zdenerwuje klienta.

I odwrotnie, zbyt długie okresy pracy na jednym stanowisku, mogą świadczyć o tym, że dana osoba nie lubi zmian, boi się ryzyka. To też niezbyt dobrze rokuje.

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś

źródło: Jak wyselekcjonować CV kandydata na handlowca?


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26616 )
Array ( [docId] => 26616 )