Kto może otrzymać dodatek świąteczny w instytucji kultury

Autor: Michał Culepa
Data: 12-12-2017 r.

Dyrektor ośrodka kultury chce ze środków własnych (nie z dotacji) wypłacić pracownikom dodatek na święta Bożego Narodzenia, czy taki dodatek może otrzymać również dyrektor, zastępca i główna księgowa. Byłby to dodatek jednorazowy oskładkowany i opodatkowany, wypłacony w grudniu. Sprawdźmy, czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem.

Wypłata dodatku świątecznego musi nastąpić na podstawie obowiązujących w instytucji przepisów płacowych. Jeżeli przepisy te (regulamin, lub układ zbiorowy) nie przewidują takiego dodatku, wypłata nie ma podstaw prawnych. Jeżeli zaś te przepisy przewidują nagrody pieniężne za osiągnięcia w pracy, wówczas z okazji świąt można wypłacić takie nagrody wyróżniającym się pracownikom.

Żaden z przepisów nie przewiduje jednorazowych dodatków wypłacanych z okazji świąt, uroczystości lub innych tego typu wydarzeń. Zarazem w przypadku gdy w instytucji kultury nie jest zawarty układ zbiorowy pracy, warunki wynagradzania za pracę oraz stanowiska pracy w tej instytucji określa jej dyrektor w regulaminie wynagradzania, a zasady wynagradzania za pracę pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury i przyznawania im innych świadczeń związanych z pracą określone w ustawie obowiązują do czasu objęcia ich układem zbiorowym pracy lub regulaminem wynagradzania.

Jeżeli więc regulamin wynagradzania przewiduje możliwość wypłaty tego typu dodatków czy należności, to wypłata jest możliwa. W przeciwnym wypadku wypłata „dodatku świątecznego” nie ma podstawy prawnej i w razie jej dokonania, może powstać problem ewentualnej odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – jeżeli pytanie dotyczy państwowej lub samorządowej instytucji kultury.

Ewentualnym wyjściem z sytuacji jest wypłata nagród pieniężnych z okazji Świąt pracownikom wyróżniającym się w pracy – jeżeli regulamin wynagradzania przewiduje takie nagrody.

Michał Culepa, specjalista w zakresie instytucji kultury

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40807 )
Array ( [docId] => 40807 )