Odsłuchiwanie muzyki w bibliotece nie jest publicznym odtworzeniem

Autor: Renata Kajewska
Data: 29-09-2015 r.

Biblioteka nie musi odprowadzać tantiem za publiczne odtwarzanie muzyki. Takie jest oficjalne stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inaczej byłoby gdyby wykorzystanie muzyki przekładało się np. na wzrost sprzedaży, jak to  ma miejsce choćby w sklepach czy w klubach i dyskotekach, gdzie korzystanie z  muzyki ma bezpośredni związek z zarobkowym charakterem danego podmiotu.

 

Ministerstwo zajęło oficjalne stanowisko po tym, jak organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi – Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców  STOART – kontaktowała się z bibliotekami w sprawie konieczności odprowadzania tantiem za publiczne odtwarzanie muzyki w bibliotece. W przypadku biblioteki w Rudzie podstawą dochodzenia wynagrodzenia miało być posiadanie przez bibliotekę radioodbiornika. Skoro w bibliotece jest radio, to personel biblioteki i czytelnicy mogą słuchać  odtwarzanej za jego pośrednictwem muzyki. Takie działanie zdaniem STOART wypełnia warunki publicznego odtwarzania, za które należy się wynagrodzenie artystom  wykonawcom. Z kolei w przypadku biblioteki w Siemiatyczach STOART uznał, że biblioteka powinna odprowadzać tantiemy za ewentualną  możliwość odsłuchania muzyki z komputera przez pojedynczych użytkowników,  którzy na dodatek używali słuchawek.

Biblioteki zwróciły się z pytaniami o dotyczącymi tego problemu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oto oficjalne stanowisko resortu: „Biblioteka publiczna realizuje zasadę braku osiągania korzyści majątkowych. Dlatego też ustawa o prawie autorskim zwalnia posiadaczy tych  urządzeń z konieczności odprowadzania wynagrodzenia – jeśli takie  wykorzystanie nie wiąże się z osiąganiem korzyści majątkowych”.

Przypomnijmy, że publiczne odtwarzanie to jedno z pól eksploatacji (sposobów korzystania z utworu), które jest objęte monopolem autorskim, czyli wymaga zgody, w tym przypadku artysty wykonawcy i wypłacenia mu wynagrodzenia. W imieniu artysty o  takie wynagrodzenie może występować organizacja zbiorowego zarządzania. Taką organizacją jest m.in. STOART. Możliwość pobierania wynagrodzenia za publiczne odtwarzanie podlega jednak pewnym ograniczeniom. I z nimi mamy właśnie do czynienia w przypadku bibliotek.

Renata Kajewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37871 )
Array ( [docId] => 37871 )