W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego określa się według limitu 50%. Ogranicza to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Samochód służbowy parkowany obok mieszkania dyrektora teatru
Dyrektorzy teatrów korzystają często ze służbowych samochodów osobowych. Samochody parkują obok miejsca zamieszkania dyrektora. Sprawdźmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby teatr miał prawo do odliczenia 100% podatku VAT. Zakładamy, że teatr jest podatnikiem VAT (prowadzi działalność gospodarczą obok działalności związanej z kulturą).
Pamiętajmy, że zastosowanie przez teatr wskaźnika 100% jest wyjątkiem (dodatkowo trzeba rozwiązać problem prewspółczynnika) – samochód musi być wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Z orzecznictwa unijnego wynika, że transport z miejsca zamieszkania do miejsca pracy zapewniany nieodpłatnie pracownikom przez pracodawcę przy użyciu pojazdu firmowego służy zasadniczo do prywatnych celów pracowników. Są to cele inne niż działalność gospodarcza.
W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego określa się według limitu 50%. Ogranicza to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Fakt rozpoczynania pracy dyrektora od wyjazdu spod jego domu musi wynikać z racjonalnych przesłanek (np. z domu ma bliżej do miejsca imprezy plenerowej niż z siedziby teatru). Można też przeprowadzić test, pokazujący, czy jedyną funkcją parkowania samochodem służbowym obok miejsca zamieszkania jest ułatwienie dojazdu do pracy. Wtedy nie można odliczać 100% podatku naliczonego.
Dyrektor teatru parkuje samochód służbowy obok miejsca zamieszkania. Zazwyczaj dojeżdża nim do pracy. Ze swojego domu ma łatwy dojazd komunikacją miejską, ale dojazd nią trwa dłużej o około 20 minut niż samochodem służbowym. Dyrektor nie ma obowiązków służbowych w innych miastach niż siedziba teatru. W tej sytuacji samochód służbowy jest jedynie wygodniejszym sposobem dojazdu dyrektora do teatru w porównaniu do skorzystania z tramwaju albo miejskiego autobusu. Nie ma podstaw do stosowania współczynnika 100% przy odliczaniu podatku VAT.
Art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: samochód służbowy
