Samochód służbowy parkowany obok mieszkania dyrektora teatru

Autor: Tomasz Król
Data: 30-08-2017 r.

Dyrektorzy teatrów korzystają często ze służbowych samochodów osobowych. Samochody parkują obok miejsca zamieszkania dyrektora. Sprawdźmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby teatr miał prawo do odliczenia 100% podatku VAT. Zakładamy, że teatr jest podatnikiem VAT (prowadzi działalność gospodarczą obok działalności związanej z kulturą).

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego określa się według limitu 50%. Ogranicza to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

 

Pamiętajmy, że zastosowanie przez teatr wskaźnika 100% jest wyjątkiem (dodatkowo trzeba rozwiązać problem prewspółczynnika) – samochód musi być wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Z orzecznictwa unijnego wynika, że transport z miejsca zamieszkania do miejsca pracy zapewniany nieodpłatnie pracownikom przez pracodawcę przy użyciu pojazdu firmowego służy zasadniczo do prywatnych celów pracowników. Są to cele inne niż działalność gospodarcza.

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego określa się według limitu 50%. Ogranicza to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Fakt rozpoczynania pracy dyrektora od wyjazdu spod jego domu musi wynikać z racjonalnych przesłanek (np. z domu ma bliżej do miejsca imprezy plenerowej niż z siedziby teatru). Można też przeprowadzić test, pokazujący, czy jedyną funkcją parkowania samochodem służbowym obok miejsca zamieszkania jest ułatwienie dojazdu do pracy. Wtedy nie można odliczać 100% podatku naliczonego.

Przykład:

Dyrektor teatru parkuje samochód służbowy obok miejsca zamieszkania. Zazwyczaj dojeżdża nim do pracy. Ze swojego domu ma łatwy dojazd komunikacją miejską, ale dojazd nią trwa dłużej o około 20 minut niż samochodem służbowym. Dyrektor nie ma obowiązków służbowych w innych miastach niż siedziba teatru. W tej sytuacji samochód służbowy jest jedynie wygodniejszym sposobem dojazdu dyrektora do teatru w porównaniu do skorzystania z tramwaju albo miejskiego autobusu. Nie ma podstaw do stosowania współczynnika 100% przy odliczaniu podatku VAT.

Tomasz Król, specjalista w zakresie instytucji kultury

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40636 )
Array ( [docId] => 40636 )