Współpraca z doradcą odbywa się najczęściej na podstawie umowy zlecenia. Zgodnie z głównymi założeniami takiej umowy doradca zobowiązuje się – za wynagrodzeniem – pozyskać dla nas dofinansowanie z dostępnych źródeł krajowych lub zagranicznych. Dofinansowanie pozyskiwane jest na konkretny projekt, do którego doradca dopasowuje właściwe źródła dofinansowania. Nierzadko zdarza się również, że projekt nabiera ostatecznego kształtu przy udziale doradcy, z pomocą którego założenia inwestycji są dostosowywane pod konkretne źródło dofinansowania w danej chwili dostępne. Umowy świadczenia usług doradczych mogą mieć również charakter umów ramowych i dotyczyć stałego wyszukiwania dofinansowania na wszystkie inwestycje w danym czasie.
Za jakie prace płacić doradcy pozyskującemu dla nas zewnętrzne dotacje
Na rynku istnieje wiele firm consultingowych, które w sposób profesjonalny pozyskują w naszym imieniu dotacje, pobierając z tego tytułu wynagrodzenie. Współpraca z tego typu firmami jest na pewno dogodna – zwłaszcza jeśli na wystąpienie o dotację mamy niewiele czasu – jednak wybierając konkretnego doradcę, należy pamiętać, aby wynegocjować możliwie najkorzystniejszy model współpracy.
Jakie zalety ma zatrudnienie profesjonalnego doradcy:
- sprawnie wyszuka wszystkie dostępne w danej chwili źródła dofinansowania,
- realnie oszacuje prawdopodobieństwo uzyskania dotacji,
- zmodyfikuje niekwalifikujący się do dofinansowania projekt w taki sposób, aby wpisywał się w określony program pomocowy,
- zminimalizuje nasze kontakty z urzędami przyznającymi dofinansowanie,
- zaoszczędzi nam czas wymagany na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej i będzie pilnował wszystkich terminów,
- unikniemy podstawowych błędów formalnych lub merytorycznych, które mogłyby się przyczynić do nieprzyznania dofinansowania,
Należy także pamiętać, że w celu prawidłowego wykonania umowy pewne obowiązki ciążą również na kliencie. Otóż obsługiwana przez doradcę jednostka powinna wyznaczyć osobę umocowaną do kontaktów z doradcą oraz do odbierania i podpisywania korespondencji wymienianej z instytucją wdrażającą dany program pomocowy. Ponadto wyznaczona osoba lub osoby powinny być dostępne w celu udzielania na bieżąco doradcy szczegółowych informacji odnośnie projektu, a także w celu podpisywania w wyznaczonym terminie wszelkich wymaganych da przez dany program dokumentów (poprawki, wnioski o płatność, dodatkowe wyjaśnienia i załączniki).
Zobacz także:
Tagi: dotacje
