W razie hospitalizacji matki dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego odpowiednie zastosowanie ma art. 180 § 61 Kodeksu pracy (kp). Zgodnie z nim po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego, odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia, uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.W takim przypadku urlop pracownicy przerywa się na okres, w którym z takiego urlopu korzysta pracownik ojciec wychowujący dziecko.
Hospitalizacja matki przerywa jej urlop rodzicielski
Jeśli pracownica, przebywająca na urlopie rodzicielskim, zachoruje – nie może go przerwać i „oddać” ojcu. Możliwe jest to w razie jej hospitalizacji. Jednak od razu po wyjściu ze szpitala, urlop rodzicielski musi wrócić do matki.
Jednak w razie hospitalizacji matki dziecka przebywającej na urlopie rodzicielskim nie stosuje się warunku wykorzystania co najmniej 8 tygodni urlopu, ani też zasady minimalnych, 8-tygodniowych części urlopu. Nie mówimy tutaj bowiem o korzystaniu z części urlopu, a jedynie zachowaniu swoistej ciągłości jego wykorzystywania w przypadkach faktycznej hospitalizacji jednego z rodziców. Ojciec dziecka skorzysta z tego urlopu tylko przez taki dokładnie czas, przez jaki jego żona jest w szpitalu. Po zakończeniu hospitalizacji urlop rodzicielski „wraca” do matki dziecka.
Sama choroba, wypadek itp. sytuacje zdrowotne (lub losowe), dotykające rodzica korzystającego z urlopu rodzicielskiego, nie powodują możliwości przeniesienia jego wykorzystywania na czas choroby na drugiego rodzica.
art. 1791, art. 1793, art. 180 § 61, art. 1821a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
