Hospitalizacja matki przerywa jej urlop rodzicielski

Autor: Marek Rotkiewicz
Data: 17-07-2014 r.

Jeśli pracownica, przebywająca na urlopie rodzicielskim, zachoruje – nie może go przerwać i „oddać” ojcu. Możliwe jest to w razie jej hospitalizacji. Jednak od razu po wyjściu ze szpitala, urlop rodzicielski musi wrócić do matki.

W razie hospitalizacji matki dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego odpowiednie zastosowanie ma art. 180 § 61 Kodeksu pracy (kp). Zgodnie z nim po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego, odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia, uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.W takim przypadku urlop pracownicy przerywa się na okres, w którym z takiego urlopu korzysta pracownik ojciec wychowujący dziecko.

Jednak w razie hospitalizacji matki dziecka przebywającej na urlopie rodzicielskim nie stosuje się warunku wykorzystania co najmniej 8 tygodni urlopu, ani też zasady minimalnych, 8-tygodniowych części urlopu. Nie mówimy tutaj bowiem o korzystaniu z części urlopu, a jedynie zachowaniu swoistej ciągłości jego wykorzystywania w przypadkach faktycznej hospitalizacji jednego z rodziców. Ojciec dziecka skorzysta z tego urlopu tylko przez taki dokładnie czas, przez jaki jego żona jest w szpitalu. Po zakończeniu hospitalizacji urlop rodzicielski „wraca” do matki dziecka.

Sama choroba, wypadek itp. sytuacje zdrowotne (lub losowe), dotykające rodzica korzystającego z urlopu rodzicielskiego, nie powodują możliwości przeniesienia jego wykorzystywania na czas choroby na drugiego rodzica.

Marek Rotkiewicz, prawnik, specjalista prawa pracy, trener

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35367 )
Array ( [docId] => 35367 )