Pracownicy zamierzający korzystać z urlopu wychowawczego są chronieni przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy o pracę od dnia złożenia wniosku. Nie oznacza to jednak, że tym przypadku ochrona trwałości stosunku pracy jest nieograniczona.
Pracownik przed wychowawczym jest chroniony tylko przez 2 tygodnie
W przypadku urlopu wychowawczego bieg okresu ochronnego rozpoczyna się z dniem złożenia przez pracownika wniosku o taki urlop, jednak nie wcześniej niż na 2 tygodnie przed jego rozpoczęciem.
Przepisy wprowadzają sztywny termin na złożenie wniosku o urlop wychowawczy – pracownik ma obowiązek złożyć go z 2-tygodniowym wyprzedzeniem. W praktyce oznacza to, że ochrona trwałości stosunku pracy obejmuje jedynie okres 2 tygodni poprzedzających urlop wychowawczy. Pracownik składający wniosek o taki urlop np. z 1 lub 2-miesięcznym wyprzedzeniem nie zagwarantuje sobie w ten sposób dłuższej ochrony.
Pamiętać również należy, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Również w tym przypadku, z uwagi na termin złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, ochrona trwałości stosunku pracy twa przez 2 tygodnie poprzedzające obniżenie wymiaru czasu pracy, bez względu na to z jak dużym wyprzedzeniem pracownik złoży ten wniosek.
art. 1867 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
§ 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1139).
Zobacz także:
Tagi: urlop wychowawczy, kodeks pracy
