Przejście z urlopu rodzicielskiego na pełnopłatne zwolnienie lekarskie

Autor: Katarzyna Pietruszyńska
Data: 08-05-2014 r.

Pracownica, która pobiera 60 proc. zasiłek macierzyński na urlopie rodzicielskim, nie może go przerwać, aby rozpocząć zwolnienie lekarskie z powodu kolejnej ciąży, za które przysługiwałby pełnopłatny zasiłek chorobowy.

Pracownica, która chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego, może w ciągu 14 dni po porodzie złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po tym urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W takim przypadku za cały okres ww. urlopów otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Jeżeli jednak pracownica nie złoży takiego wniosku w ciągu 14 dni po porodzie, będzie mogła wnioskować o udzielenie jej najpierw dodatkowego urlopu macierzyńskiego (nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem tego urlopu), a następnie urlopu rodzicielskiego – nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji za czas urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za okres urlopu rodzicielskiego – w wysokości 60% podstawy wymiaru.

Pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w całości lub części i powrócić do pracy tylko w przypadku gdy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze złożyła w ciągu 14 dni po porodzie łącznie z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. W przypadku gdy wniosek o urlop rodzicielski został złożony po upływie 14 dni od porodu, pracownica nie ma możliwości zrezygnowania z tego urlopu.

Jeśli wiec w trakcie przebywania na urlopie rodzicielskim płatnym 60 proc. zasiłkiem zatrudniona ponownie zajdzie w ciążę, nie będzie mogła go przerwać, aby „przejść” na zwolnienie lekarskie, za które przysługiwałby jej zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

Katarzyna Pietruszyńska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34823 )
Array ( [docId] => 34823 )


Array ( [docId] => 34823 )