Równoległe zatrudnienie: delegacja tu oznacza urlop tam

Data: 24-06-2013 r.

Pracownik musi wykonywać obowiązki pracodawcy, m.in. udania się w podróż służbową. W przypadku równoległego zatrudnienia u dwóch pracodawców może to być kłopotliwe. Nie zwalnia to jednak pracownika z ww. obowiązku. U drugiego pracodawcy pracownik musi więc skorzystać z urlopu albo np. poprosić o urlop bezpłatny.

W przypadku równoległego zatrudnienia, jeśli delegacja u jednego pracodawcy powoduje, że u drugiego pracownik nie może stawić się w pracy, pracownik musi postarać się o dzień wolny. Może więc wnioskować o urlop:
  • wypoczynkowy (pracodawca nie może sprawdzić, czy w czasie urlopu pracownik odpoczywa, czy np. pracuje na rzecz innego pracodawcy), albo
  • bezpłatny (zwłaszcza w przypadku, gdy pracownik wykorzystał już urlop wypoczynkowy).

Przy czym musi być przygotowany na to, że drugi pracodawca może mu odmówić zgody na każdy z tych urlopów w wybranym przez niego terminie. Pracownik zwiększa swoją szansę na otrzymanie dnia wolnego u drugiego pracodawcy jeśli skorzysta z urlopu na żądanie.
Kłopot z uzyskaniem wolnego w trakcie równoległego zatrudnienia stanowi ryzyko pracownika, który zdecydował się w ten sposób pracować. Nie może on bowiem odmówić wyjazdu w delegację powołując się na fakt, że w drugim miejscu pracy nie otrzymał urlopu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26855 )
Array ( [docId] => 26855 )