Jak odbierać i przechowywać e-ZLA i jak generować raporty?

Autor: Renata Tonder
Data: 25-04-2019 r.

W jaki sposób należy obecnie postępować z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi? Jak je odbieramy? Jak należy je przechowywać. I jakich dodatkowych czynności płatnik może dokonać za pośrednictwem PUE ZUS? Sprawdź.

Jak pracodawca odbiera e-zwolnienie?

Płatnik składek, który ma założony swój profil na PUE ZUS, a tym samym możliwość odbierania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej (e-ZLA) osób, które zgłasza do ubezpieczenia chorobowego, uprawnionych do wypłaty zasiłków, w celu odebrania takiego zaświadczenia powinien zalogować się do swojego profilu, a w widoku „Dokumenty i wiadomości”, w zakładce „Zaświadczenia lekarskie” ma dostęp do e-ZLA swoich pracowników.

W tym samym widoku, w zakładce „Wiadomości” odczyta wszystkie informacje dotyczące tych zaświadczeń, np. informacja o wystawieniu zaświadczenia, jego anulowaniu i wystawieniu nowego zaświadczenia w miejsce anulowanego, o uznaniu zaświadczenia wystawionego za okres wsteczny za uzasadnione medycznie itp. Wystarczy na liście „Wiadomości” zaznaczyć opcję „Szczegóły”.

Nie drukujemy e-ZLA

Płatnik składek nie musi i nie powinien drukować dokumentu elektronicznego e-ZLA. Dokument elektroniczny opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym ePUAP albo certyfikatem z ZUS musi być bowiem przechowywany w oryginalnej postaci, z zachowaniem jego integralności. Należy go zapisać na dysku lub zewnętrznym nośniku, bo tylko taki dokument stanowi dowód potwierdzający czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny a w konsekwencji prowadzenie czynności zmierzających do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby (wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego).

Oczywiście możliwe jest wydrukowanie tzw. wizualizacji elektronicznego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA z PUE. Jednak należy pamiętać, że wydruk taki nie jest traktowany jako dokument uprawniający do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby i opieki, a ma jedynie charakter informacyjny.

Więcej na ten temat można przeczytać w marcowym numerze „Aktualności kadrowych”.


Renata Tonder

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41051 )
Array ( [docId] => 41051 )