Można cofnąć pracownika z urlopu na żądanie

Autor: Aleksandra Pudzianowska
Data: 16-05-2014 r.

Urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym, od zwykłego urlopu różni się jedynie trybem wnioskowania. Jeśli pracodawca ma mocne argumenty może „cofnąć” podwładnego także z urlopu na żądanie.

Kwestia możliwości odwołania pracownika z urlopu na żądanie nie została jasno określona w przepisach prawa pracy. Co do zasady, ze „zwykłego” urlopu można pracownika odwołać w sytuacji, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Należy jednak pamiętać, że urlop na żądanie nie jest jakimś dodatkowym czy specjalnym rodzajem urlopu. Od „zwykłego” różni się jedynie tym, że pracownik nie musi daty jego wykorzystywania ustalać z pracodawcą.

W związku z tym można wyobrazić sobie sytuację, w której pracownik prosi pracodawcę o 4 dni urlopu na żądanie a w tym czasie ma miejsce taka nagła okoliczność, która wymaga obecności tego pracownika w zakładzie pracy. W takim wypadku pracodawca ma prawo odwołać pracownika również z urlopu na żądanie.

Poparcia takiego stanowiska można szukać pośrednio również w wyroku z 28 października 2009 r., w którym to Sąd Najwyższy stwierdził, że obowiązek udzielenia urlopu „na żądanie” nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy (II PK 123/09).

W związku z tym, skoro z ważnych przyczyn można nie udzielić urlopu na żądanie, to tym bardziej, w razie zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności, można pracownika z niego odwołać. Niemniej jednak według doktryny przyczyny, dla których pracodawca chce poprosić pracownika o powrót do pracy, w przypadku urlopu na żądanie powinny być rzeczywiście wyjątkowe i ciężar gatunkowy okoliczności musi być większy niż w przypadku zwykłego urlopu.

Aleksandra Pudzianowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34861 )
Array ( [docId] => 34861 )