Urlop okolicznościowy – tuż przed lub po ślubie lub pogrzebie

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska
Data: 30-04-2014 r.

Tak zwanego urlopu okolicznościowego należy udzielić w bliskim odstępie czasowym od zdarzenia, które go uzasadnia, czyli od ślubu lub zgonu albo pogrzebu osoby bliskiej pracownikowi. Są jednak przypadki, kiedy udzielenie ich po dłuższym czasie będzie uzasadnione.

Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w razie:

  • ślubu pracownika, urodzenia się jego dziecka, śmierci i pogrzebu jego małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma, macochy – w tych przypadkach przysługują 2 dni wolne,
  • ślubu dziecka pracownika, śmierci i pogrzebu jego brata lub siostry, teściów, dziadków oraz osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika bądź pod jego bezpośrednią opieką – w tych przypadkach przysługuje 1 dzień wolny.

Są to tzw. urlopy okolicznościowe. Udziela się ich na wniosek pracownika.

Ponieważ urlop okolicznościowy jest związany z określonym zdarzeniem, powinien być rozsądny związek czasowy miedzy tym zdarzeniem a terminem odbioru dnia wolnego. Na przykład pracownik może wziąć urlop okolicznościowy kilka dni po urodzeniu dziecka na zarejestrowanie go w urzędzie, ale raczej już nie kilka tygodni po porodzie, np. po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. Są jednak przypadki, gdy takie oddalenie w czasie będzie uzasadnione.

Przykład:

Urlop okolicznościowy po wielu tygodniach od porodu

Ze względu na stan zdrowia dziecko pracownika przebywało w szpitalu przez trzy tygodnie po urodzeniu. Pracownik może wykorzystać urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się jego dziecka na osobiste odebranie go ze szpitala, mimo że od jego urodzenia minęło wiele dni.

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34787 )
Array ( [docId] => 34787 )