Podwładny nie może jednostronnie cofnąć wniosku o urlop na żądanie

Data: 10-06-2013 r.

Pracownik, wnosząc o urlop (w tym również urlop na żądanie) składa pracodawcy swoje oświadczenie woli. Kodeks pracy nie precyzuje, w jaki sposób można się z niego wycofać. W związku z tym, należy tu przywołać stosowne przepisy Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne, jeżeli doszło do drugiej osoby jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.


Przykład: Pracownik wysłał do pracodawcy maila z prośbą o urlop na żądanie w kolejnym dniu. Taką formę wniosku dopuszcza regulamin pracy. Pracodawca nie zdążył odebrać poczty gdyż nastąpiła awaria systemu. W domu pracownik rozmyślił się i wysłał pracodawcy kolejnego maila z prośbą o anulowanie poprzedniego wniosku. Ponieważ pracodawca nie odczytał poprzedniej wiadomości należy uznać, że podwładny skutecznie wycofał swoje oświadczenie woli.

Pracodawca może, ale nie musi się godzić

Pracownik nie może jednostronnie cofnąć wniosku o urlop na żądanie, jeżeli pracodawca zdążył się już z nim zapoznać, nawet jeżeli jeszcze nie wyraził na niego zgody. Będzie musiał poczekać na aprobatę pracodawcy. Ten może się zgodzić lub odmówić pracownikowi, bez podawania przyczyny swojej decyzji.

Przykład: Pracownik poprosił o urlop na żądanie na dzień następny. Pracodawca się zgodził. Pod koniec dnia podwładny zwrócił się z prośbą o wycofanie swojego wniosku. Urlop był mu potrzebny na zaplanowane na kolejny dzień badania, ale okazało się, że ich data uległa przesunięciu. W takiej sytuacji pracodawca zgodził się na wycofanie oświadczenia woli pracownika.

Podstawa prawna:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27011 )
Array ( [docId] => 27011 )