Poprzednie zatrudnienie w roku wlicza się do pierwszego urlopu

Data: 02-01-2014 r.

W pierwszym roku pracy pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy z dołu. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu pracownika należy doliczyć niepełne miesiące zatrudnienia u poprzednich pracodawców.

Pracownik podejmujący swoją pierwszą pracę zawodową w życiu nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego na innych zasadach niż pozostali pracownicy. Urlop przysługuje mu w wymiarze 1/12 rocznego wymiaru po przepracowaniu każdego miesiąca, czyli „z dołu”.

Przykładowo, pracownik który został zatrudniony 5 grudnia 2013 r. i dla którego jest to pierwsza praca nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego za 2013 rok. Nie wypracuje już bowiem w tym roku prawa do urlopu (nie przepracuje pełnego miesiąca, uprawniającego do 1/12 rocznego wymiaru urlopu).

Jeśli jednak pracownik był w 2013 roku (czyli w pierwszym roku pracy) zatrudniony u innego pracodawcy, to miesiąc „niedopracowany” do pełnego u poprzedniego pracodawcy należy doliczyć w obecnym zatrudnieniu i na tej podstawie ustalić, czy pracownikowi przysługuje urlop za 2013 rok.

Jeżeli pracownik, podejmujący pierwszą pracę w życiu zawodowym, nie przepracował pełnego miesiąca u jednego pracodawcy (lub przepracował kilka pełnych miesięcy, ale ostatniego miesiąca nie dopracował), a następnie – jeszcze w tym samym roku kalendarzowym – zawarł kolejną umowę o pracę z innym pracodawcą, to należy zsumować liczbę dni pozostawania przez pracownika w stosunku pracy przez niepełne miesiące. Jeśli liczba tych dni osiągnie 30, pracownik nabędzie prawo do 1/12 rocznego wymiaru urlopu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33318 )
Array ( [docId] => 33318 )