Zmiana wymiaru etatu w ciągu roku a wymiar urlopu wypoczynkowego

Data: 29-07-2014 r.

Pracownik, któremu w trakcie roku kalendarzowego zmienia się wymiar czasu pracy, musi liczyć się z tym, że zmieni się także wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Dla pracodawcy oznacza to konieczność dodatkowych obliczeń – bardziej czasochłonnych, jeśli zatrudniony podjął pracę w ciągu roku.

Ustalenie przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego może być kłopotliwe w przypadku zmiany wymiaru zatrudnienia w ciągu roku. Jeszcze trudniej jest to zrobić, gdy taka zmiana dotyczy pracownika, który został zatrudniony w trakcie roku kalendarzowego.

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika ustala się bowiem w proporcji do:

  • wymiaru czasu pracy, w jakim jest on zatrudniony oraz
  • okresu zatrudnienia w danym roku.

Idealną sytuacją jest, jeśli pracownik pracuje od 1 stycznia do 31 grudnia na cały etat. Często jednak w ciągu roku zachodzą zmiany, które przekładają się na wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika.

Jeśli zmianie ulega wymiar etatu – również wymiar urlopu wypoczynkowego należy przeliczyć. W takim przypadku odrębnie oblicza się wymiar urlopu wypoczynkowego przed i po zmianie wymiaru czasu pracy. Urlop trzeba naliczyć proporcjonalnie także wtedy, gdy stosunek pracy nawiązuje się lub ustaje w ciągu roku.

Przykład:

Załóżmy, że pracownik, uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego, został zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy 10 marca 2014 r. Od 1 czerwca 2014 r. zmieniono mu wymiar czasu pracy na 3/4.

Wymiar urlopu tego pracownika za 2014 rok wynosi 19 dni, co wynika z poniższych obliczeń:

  • 26 dni : 12 miesięcy x 3 miesiące zatrudnienia na cały etat = 6,49 dni, po zaokrągleniu 7 dni,
  • (26 dni x 3/4 etatu) : 12 miesięcy x 7 miesięcy = 11,66 dni, po zaokrągleniu 12 dni.
Janusz Stacki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Witam proszę pomóżcie mi obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego..... Pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypocz. ale: od stycznia do lutego umowę miał na cały etat od marca do lipca 4/5 etatu od 01.sierpnia 1/2 etatu czy ja to dobrze liczę....? 2/12x26=4,16 - zaokrąglić 5 dni 5/12x21=8,61 - zaokrąglić 9 dni 5/12x13=5,41 - zaokrąglić 6 dni podsumowując w tym roku przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego ? chyba to za dużo. a jak przeliczyć to na godz. żeby pracownikowi liczyć godz. urlopowe?

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35427 )
Array ( [docId] => 35427 )