Zwrot kosztów związanych z odwołaniem z urlopu

Data: 24-06-2014 r.

Pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Warto pamiętać jednak o tym, że osoba, która musiała niespodziewanie przerwać wypoczynek i powrócić do pracy, powinna sama wystąpić z wnioskiem o zwrot poniesionych wydatków.

Pracownik we wniosku złożonym w zatrudniającej go spółce z o.o. powinien dokładnie przedstawić wszystkie okoliczności dotyczące – przykładowo – wyjazdu na wycieczkę czy do sanatorium, jak również odwołania z niego. Ponadto we wniosku należy szczegółowo określić wysokości kosztów, które zostały poniesione. W praktyce może to być – przykładowo – koszt pobytu w konkretnym pensjonacie czy domu wypoczynkowym za okres od dnia odwołania z urlopu do dnia ustalonego wcześniej zakończenia urlopu.

Udokumentowanie

Pracownik musi udokumentować wysokość wydatków poniesionych na wypoczynek, z którego nie skorzystał. To na nim spoczywa bowiem odpowiedzialność za udokumentowanie wysokości kosztów. Dowodami mogą być faktury, dowody wpłaty, rachunki lub też bilety dokumentujące poniesione koszty.

W niektórych przypadkach warto, żeby odwołany z urlopu pracownik uzyskał również oświadczenie od organizatora wycieczki lub wypoczynku, że wpłacona kwota nie podlega zwrotowi w razie przerwania uczestnictwa w imprezie lub wycofania się uczestnika po danym terminie. Tego rodzaju oświadczenia pracownik powinien przedstawić kierownictwu zatrudniającej go spółki z o.o. razem z wnioskiem o zwrot kosztów.

Spółka z o.o. będąca pracodawcą ma obowiązek pokryć jedynie te koszty poniesione przez jej pracownika, które mają bezpośredni związek z odwołaniem go z urlopu. Do takich można zaliczyć opłaty za okresniewykorzystanego pobytu w sanatorium, pensjonacie, hotelu czy kwaterze prywatnej. Poniesione wydatki mogą obejmować nie tylko noclegi, ale i wyżywienie, zabiegi lecznicze, wycieczki przewidziane programem pobytu na wczasach.

Pracownik musi udowodnić spółce z o.o. wysokości wydatków poniesionych na urlop, z którego go odwołano. Tego rodzaju koszty, które poniósł, muszą być udokumentowane przykładowo fakturami, rachunkami czy biletami za przejazdy. 

Czasami powstają wątpliwości, czy zwrotowi podlegają tylko wydatki dotyczące samego pracownika, czy również członków jego rodziny, z którymi – przykładowo – wyjechał na zorganizowany wypoczynek. Otóż wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Może się zdarzyć, że członkowie rodziny pracownika muszą z nim wrócić.Jeżeli spędzał urlop z dziećmi, które nie mogły pozostać dalej w miejscowości wypoczynkowej bez opieki, to wtedy koszt związany z przerwaniem ich wakacji i powrotem do domu razem z rodzicem może zostać doliczony do kosztu powrotu pracownika.

Rekompensata

Czasem pracownik wyjeżdża z innymi osobami, które jednak same pokrywają koszty swojego pobytu na urlopie. W takiej sytuacji spółka nie musi zwracać wydatków takich osób nawet wtedy, gdy razem z odwołanym z urlopu pracownikiem przerwały swój pobyt i poniosły w związku z tym określoną stratę finansową.

Zdarza się, że planując urlop, pracownik poczynił pewne zakupy związane z wyjazdem wakacyjnym. Przykładowo – w zależności od rodzaju planowanych wakacji mógł nabyć sprzęt pływający, namioty, buty do wspinaczki górskiej itp. Jednak zwrotu takich kosztów nie może się domagać od spółki z o.o. będącej jego pracodawcą.

Kwestia terminów

W przypadku odwołania z urlopu i konieczności zrekompensowania przez spółkę z o.o. poniesionych przez pracownika kosztów pojawia się również kwestia ewentualnych terminów. Konkretnie chodzi o to, w jakim czasie pracownik powinien wystąpić o zwrot przez pracodawcę kosztów poniesionych w związku z odwołaniem z urlopu. Otóż przepisy Kodeksu pracy nie przewidują żadnego konkretnego terminu, w którym pracownik powinien zwrócić się o zwrot kosztów. W praktyce zgromadzenie dokumentów świadczących o poniesionych wydatkach może niekiedy zająć sporo czasu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy konieczne jest uzyskanie konkretnych potwierdzeń wydatków z zagranicy, jeżeli pracownik spędzał urlop w innym kraju. Warto jednak pamiętać, że roszczenia pracownika ze stosunku pracy przedawniają się po upływie trzech lat od momentu, kiedy stały się wymagalne.

Zaliczenie wydatku związanego z powrotem innych dorosłych osób wyjeżdżających razem z pracownikiem na urlop do kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu uzależnione jest od wykazania, że przerwanie urlopu pracownika zmuszało także te osoby do powrotu. Może to dotyczyć dorosłych członków rodziny wymagających stałej opieki osoby, którą wezwano do stawienia się w pracy. 

Powstaje też kolejna kwestia, a mianowicie, w jakim okresie spółka z o.o. – czyli pracodawca – musi dokonać zwrotu pieniędzy odwołanemu z urlopu pracownikowi, który wystąpił z udokumentowanym wnioskiem. Możliwe jest w takiej sytuacji zastosowanie ogólnych reguł przewidzianych w prawie cywilnym. Przewidują spełnienie świadczenia, którego termin nie został w umowie określony, niezwłocznie po wezwaniu dłużnika. Za takie wezwanie można uznać przedstawienie przez pracownika udokumentowanego wniosku dotyczącego zwrotu poniesionych kosztów w związku z odwołaniem go przez spółkę z urlopu. Wydaje się, że zasada „niezwłocznie po wezwaniu” będzie spełniona, gdy spółka z o.o. dokona zwrotu wydatków związanych z odwołaniem z wypoczynku razem z najbliższą wypłatą miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Michał Maszyński, specjalista prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35166 )
Array ( [docId] => 35166 )