Czym jest mianowanie

Data: 29-08-2012 r.

Mianowanie jest jedną z form nawiązania stosunku pracy. Następuje ono na podstawie jednostronnego aktu. Mianowanie to forma zatrudnienia np. w urzędach państwowych, wymiarze sprawiedliwości, w prokuraturze. Poza tym mianowanie występuje w służbach mundurowych, np. w Służbie Więziennej, Policji, Straży Granicznej czy też Straży Pożarnej.

Szczegółowe kwestie związane z mianowaniem zawierają przepisy dotyczące pracowników danego urzędu lub danej służby. Przepisy Kodeksu pracy stosuje się do mianowania tylko w przypadku, gdy tzw. pragmatyki służbowe, czyli przepisy dotyczące osób zatrudnionych na podstawie mianowania nie regulują danej kwestii.

Cechą charakterystyczną mianowania jest podległość służbowa pracownika i to, że kwestie związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną regulowane są przez przepisy dotyczące danej grupy osób mianowanych.

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 sierpnia 1990 r. (II SA 525/90) decyzja administracyjna o odwołaniu mianowanego urzędnika państwowego z zajmowanego stanowiska bez równoczesnego mianowania go - za jego zgodą - na inne stanowisko, jest decyzją o rozwiązaniu stosunku pracy.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26960 )
Array ( [docId] => 26960 )