Kumulacja stanowisk pracy uzasadnia likwidację etatu

Data: 30-04-2014 r.

Pracodawca może zdecydować o tym, że czynności wykonywane przez pracownika na likwidowanym stanowisku zostaną powierzane innym pracownikom (na innych stanowiskach pracy). Dochodzi wówczas do likwidacji stanowiska pracy, mimo że nadal określone zadania są wykonywane na rzecz pracodawcy (II PK 67/13).

Likwidacja stanowiska – uzasadniająca wypowiedzenie (definitywne lub zmieniające) umowy o pracę może nastąpić również poprzez kumulację dwóch stanowisk pracy. Przekonał się o tym Mariusz K., który pracował w spółce pracowniczej jako kierownik placówki. Był jednym z akcjonariuszy spółki, którzy w myśl jej statutu mieli uprawnienie do dobrowolnego kontynuowania w niej zatrudnienia, aż do emerytury.

 

Spółka wypowiedziała Mariuszowi K. dotychczasowe warunki pracy i płacy. Zaproponowano mu w miejsce stanowiska kierownika placówki z pensją 2,5 tys. zł brutto (plus dodatek funkcyjny 700 zł) stanowisko dyżurnego ruchu – dyspozytora z pensją 1,8 tys. zł. Powodem była redukcja zatrudnienia personelu administracyjnego. Pełnienie obowiązków kierownika placówki powierzono dodatkowo brygadziście – Janowi H. Mariusz K. zażądał przed sądem przywrócenia poprzednich warunków zatrudnienia. Twierdził, że przyczyna wypowiedzenia zmieniającego nie była precyzyjna. 

Sąd Najwyższy, który ostatecznie rozstrzygnął ten spór, w wyroku z 4 grudnia 2013 r. (II PK 67/13) uznał, że przyczyna wypowiedzenia zmieniającego była transparentna, jawna. Program reorganizacji polegał na kumulacji stanowisk pracowniczych, co było zabiegiem racjonalnym. W razie kumulacji dwóch stanowisk pracy obsada jednego z nich staje się dla pracodawcy zbędna. Przekazanie części kompetencji kierownika do centrali spółki z równoczesnym połączeniem w placówce pozostałych jego zadań z obowiązkami brygadzisty miało ten skutek, że w oddziale spółki w C. doszło do zmniejszenia zatrudnienia o jedną osobę. A zatem likwidacja stanowiska kierownika placówki faktycznie zaistniała.

Jak dodatkowo podkreślił SN, statut gwarantował wprawdzie powodowi zatrudnienie do emerytury, ale nie uniemożliwiał pracodawcy dokonania zmiany warunków zatrudnienia.

O innych ważnych wyrokach Sądu Najwyższego, dotyczących wypowiadania umów o pracę przeczytasz w miesięczniku „Prawo pracy w orzecznictwie”.

Źródło:

Wyrok SN z 4 grudnia 2013 r., II PK 67/13.

Janusz Stacki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34778 )
Array ( [docId] => 34778 )